14 marca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie miała miejsce inauguracja drugiej edycji Festiwalu Kinomuzeum. Kinomuzeum to przede wszystkim miejsce spotkań przy dużym ekranie gdzie przez okres trzydziestu dni prezentowane będą najciekawsze zjawiska sztuki filmowej z różnych obiegów dystrybucyjnych.
W programie wiele nowości pełnometrażowych, między innymi Spring Breakers Harmony Korine, Za wzgórzami Cristiana Mungiu, Marfa Girl Larry’ego Clarka, Sekret Przemysława Wojcieszka, Wildness Wu Tsanga. Festiwal zaprezentuje niekonwencjonalne kino i eseje filmowe artystów wizualnych w specjalnie przegotowanych kategoriach tematycznych. Będzie to platforma multidyscyplinarnej wymiany myślenia obrazem filmowym; widzowie zobaczą nie tylko hity z festiwali w Cannes czy Rotterdamie, ale i najciekawsze f lmy artyst ów z najważniejszej światowej wystawy sztuki, Documenta w Kassel oraz charakterystycznych dla galerii sztuki przestrzeni formatu black box.
Festiwal zainauguruje projekcja najnowszego filmu niepokornego filmowca i fotografa, Larry’ego Clarka o tytule Marfa Girl. Będzie to wyjątkowa okazja do obejrzenie pierwszego po ośmiu latach filmu amerykańskiego enfant terrible, wyróżnionego nagrodą główną na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu F lmowym w Rzymie za bezkompromisowy obraz młodzieży żyjącej w legendarnej Marfie, miasteczku wsachodnim Teksasie przy meksykańskiej granicy. Występując przeciw cenzurze oraz monopolistycznej polityce dystrybutorów, reżyser udostępnił swój film ze strony internetowej, za pośrednictwem której widzowie obejrzą film na żywo. Ten dramat obyczajowy, opowiadający o problemach młodzieży w świecie seksu i narkotyków zainicjuje cykl Astral America, będący filmową podróżą po bastionach kultury niezależnej w USA, od Marfy, Atlantydy modernistów po Wildness, intymny portret Silver Plate, legendarnego klubu trans na przedmieściach Los Angeles w obiektywie nagrodzonego na Whitney Biennale artysty Wu Tsanga.
W ramach cyklu Dystopia polska premiera The Radiant brytyjskiego kolektywu The Otolith Group. W kategorii Antypsychiatra artyści Luke Fowler, Dora Garcia i Anthony McCall podważą podstawowe założenia i praktyki zachodniej psychiatrii. Poza dodatkowymi cyklami kuratorskimi takimi jak Arecheologia Kina, Serial czy Choreografia Obrazu, widzowie Kinomuzeum będą mieli okazje spotkać się z parą fotografów-filmowców Richardem Kernem oraz Martynką Wawrzyniak, a także z gośćmi niezależnego wydarzenia wydawniczego Publish And Be Damned, którzy opowiedzą o historii typografi i w filmach artystów. Gratką dla nałogowych fanów seriali będzie weekendowy maraton z legendarnym serialem Twin Peaks, któremu towarzyszyć będą wykłady oraz obowiązkowa cherrypie z czarną kawą.
Festiwal Kinomuzeum to, obok Nagrody Filmowej i Filmoteki Muzeum, jedna z inicjatyw Muzeum Sztuki Nowoczesnej na rzecz rozwoju i popularyzacji filmu w polu sztuk wizualnych i kina eksperymentalnego.
2. Festiwal Kinomuzeum
Od 14 marca do 14 kwietnia 2013 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie