19 czerwca 2009 roku o godzinie 19.00, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy Poszliśmy do Croatan. Otwarciu towarzyszyć będą 3 koncerty. Wydarzenie trwać będzie do 27 czerwca 2009 roku.
Artystami, którzy pokażą swoje prace są: Jan Bas Ader, Sebastian Buczek, Hubert Czerepok, Fischli & Weiss, Kolektywne Działania, Jacek Koprowicz, Jiri Kovanda, Jacek Kryszkowski, Zbigniew Libera, Leszek Przyjemski, Robert Rumas, Daniel Rumiancew, Syreny TV: Aleksandra Polisiewicz i Ewa Majewska, Adam Witkowski, Julita Wójcik, Zakład Produkcji Dźwięku: Wojciech Marzec i Patryk Zakrocki oraz Kasia Krakowiak, Ziemia Mindel Würm: Marek Rogulski i Piotr Wyrzykowski oraz Paweł Freisler.
Pierwsi europejscy koloniści w Nowym Świecie zniknęli, pozostawiając swoje osady i kartkę ze słowami Poszliśmy do Croatan. Croatanie to nazwa sąsiadującego z osadą szczepu Indian. Twierdzi się, że wymordowali oni osadników, ale doniesienia o zielonookich Indianach zdają się przeczyć tej wersji zdarzeń. Istnieje hipoteza, że wybrali się w podróż przenoszącą ich w inny wymiar.
Prace i gesty ujawnione w ramach projektu Poszliśmy do Croatan ukazują prawdziwe historie zniknięć i detektywistyczne poszukiwania śladów po tym, co stało się widmowe, i konfrontują je z artystycznymi fikcjami, które podejmują tematykę autowykluczenia. Postacie śledczych wymijają się z poszukiwanymi. Idioci przygotowujący grunt pod określenie własnej, osobistej utopii, poszukują odpowiedzi na pytanie o sens życia. Te działania oświetla księżyc, który z jednej strony jest symbolem życia wyobcowanego, a z drugiej – jest patronem poetów. Bohaterowie Słusznej drogi Fischlego & Weissa w blasku księżyca odnajdują prawdziwą spontaniczność w muzycznej improwizacji. To dźwięk przenosi pustkę po tym, co odchodzi. Być może widmo jest tylko muzyczną wibracją powietrza.
Otwarciu wystawy towarzyszą koncerty. O godzinie 20. 30 wystąpi Sebastian Buczek – Muzyk i konstruktor tworzący dziwaczne instrumenty, płyty gramofonowe ze szkła, pleksi i drewna pokrytego pszczelim woskiem. Następnie zagra SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki – muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Zagra także Paul Wirkus, który zajmuje się eksperymentalną muzyką elektroniczną i wolną improwizacją. Jest autorem i współautorem ponad 10 płyt, które uzyskały pozytywne recenzje w tak opiniotwórczych czasopismach jak angielski The Wire( jego solo album Inteletto d`Amore został płytą miesiąca w marcu 2004 roku), amerykański Pitchfork, niemiecki Spex czy De:Bug. Aktualne albumy ukazały się nakładem prestiżowych wytworni Staubgold i Mosz.
Otwarcie wystawy: 19 czerwca 2009 roku
Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki czasu”
Toruń