Od 21 marca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę Zbigniewa Makarewicza pt. Keep level/ Trzymaj poziom.
Andrzej Kostołowski, Uwagi o twórczości Zbigniewa Makarewicza:
Wśród kilku postaw w sztuce początku XXI wieku jest ta reprezentowana przez zmysłowców czy artystów fantasmagoryjnych oraz taka, którą dałoby się określić jako teorio-praktyczną, dla której ważnym punktem wyjścia byłaby sztuka konceptualna. Dla twórcy aktywnego od lat 60-tych, jakim jest Zbigniew Makarewicz, należałoby zarezerwować pozycję jednego z prekursorów teorio-praktyki. A jego rzeźby, instalacje i performances (nazywane przez artystę przedstawieniami) można widzieć jako wizualne manifestacje tego, co w inny sposób istnieje jako teksty spisane czy komunikowane oralnie.(…)
Tkanką jego sztuki i jej nerwem są wciąż zmienne relacje sfery teoretycznej (pojęciowej – żeby odwołać się do zastosowanej we Wrocławiu oryginalnej mutacji konceptualizmu) i tego co uznać można za praktykę tj. przedmiotowe załączniki, ale często i sam dyskurs. Wizualne propozycje artysty oglądane i analizowane w warstwie naskórkowej, prowadzą często do nieporozumień i posądzenia o tzw. niekonsekwencję. Działając z przedmiotami wymiennymi lub całkowicie zlekceważonymi w instalacjach i akcjach, artysta mało dba o ich niezniszczalność. (…)
Tworząc swe porządki świetnych form, niektórzy artyści miasta nad Odrą (szczególnie reprezentanci szkoły strukturalnej) byli realnymi pionierami czegoś co za estetyką angielską określić można jako improvement (poprawa ładu estetycznego) w środowisku zrujnowanym, rozdartym i wypatroszonym. Jednak zamiast kumulować te porządki, w kulturze stolicy Dolnego Śląska zaczęto raczej wspierać mistyfikację zalewu wybitnych osiągnięć. Pęd ku genialności szybko się kompromitował a zapały bywały słomiane. Dlatego też, wyjątkowo realni i prawdziwi stali się we Wrocławiu kulturowi przeszkadzacze: od delikatnych sensybilistów poprzez bardziej drapieżny Luxus aż ku wielce społecznej Pomarańczowej Alternatywie. W jakiejś relacji z artystami kontestującymi status quo (np. takimi jak sensybiliści, o których pisał wcześniej od innych ) widzieć też można i twórczość Zbigniewa Makarewicza. Ciągle niezależny od każdorazowego mainstreamu sztuki polskiej, zauważony został w nielicznych tylko omówieniach, m.in. przez: Jerzego Ludwińskiego , Elżbietę Łubowicz , Cezarego Kaszewskiego , Kazimierza Rańczaka , Jerzego Rybę , piszącego te słowa czy Jerzego R. Bojarskiego. (…)
Zbigniew Makarewicz urodził się w 1940 roku w Wilnie. To rzeźbiarz, performer, pionier sztuki pojęciowej, organizator ruchu artystycznego (kierownik galerii x we Wrocławiu 1978 – 1983 i 1989 – 1994), działacz społeczny i polityczny (Związek Młodzieży Wiejskiej 1958 – 1966, Ruch Odbudowy Polski 1995 – 2002), krytyk sztuki, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był uczestnikiem ruchu Kultury Niezależnej (1981 – 1989). W latach 1982 – 1984 represjonowany. Patron i animator Małego Festiwalu Makarewicza (50 lecie twórczości) w kolejnych edycjach 2007 – 2008 i 2010 – 2011. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Dubois w Koszalinie. Tutaj też w 1957 r. współtworzył Klub Młodych i Teatr Eksperymentalny przy Wojewódzkim Domu Kultury. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Uzyskał dyplom w 1965 r. W latach był 1958 – 1966 aktorem wrocławskich teatrów studenckich – Kalambur, Turoń i kabaretu Kalamburek. Od 1972 roku autor licznych publikacji z zakresu krytyki i teorii sztuki.
Był uczestnikiem plenerów (np Osieki’70), sympozjów (np Sympozjum Plastyczne Wrocław’70), konferencji naukowych (np. Intenational Conference for Regional Development, Berkeley, 1990) i wystaw w kraju (np. Galeria pod Mona Lisą, Wrocław 1968) i zagranicą (np. The Richard Demarco Gallery, Edynburg 1973). Od 1995 roku współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (prezes Zarządu Głównego w latach 1989 – 1992), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Donośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Zbigniew Makarewicz, Keep level/ Trzymaj poziom
Wernisaż: 21 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
Opole