Do 3 lipca 2009 roku w Kronice w Bytomiu w ramach Programu rezydencyjnego można oglądać Cathryn Boch. Sama artystka tak mówi o swoich pracach: Chciałabym, by moje rysunki stanowiły reprezentację czegoś trzewiowego, co wywołuje w nas bezpośredni kontakt fizyczny z myślą i uczuciami.
Cathryn Boch (ur. w 1968 r.) mieszka i pracuje w Strasbourgu. Studiowała na Arts Décoratifs de Strasbourg. Swoją aktywność artystyczną rozwinęła zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, m.in. z grupą Pisseuses. Sztuka Cathryn Boch rodzi się na styku rysunku, wideo, fotografii i instalacji, przechodząc płynnie z jednego medium do drugiego i korzystając z ich dopełniających się właściwości. Boch rysunek traktuje jako broń i narzędzie służące ilustracji tematyki egzystencjonalnej, osobistej, obciążonej wspomnieniami i obrazami dzieciństwa. Daleki od tego, by być jedynie prezentacją obrazu na nośniku, rysunek Cathryn Boch jest raczej progresywną ekshumacją śladu, odcisku w materii papieru dokonywanej przy pomocy operacji takich jak: zeskrobywanie, szlifowanie, szycie, nacinanie, froterowanie, impregnacja. Droga artystyczna Cathryn Boch zasadza się w dużej mierze na zasadzie niepewności, przypadku, eksperymentu, niezdefiniowanego, nieprzewidywalnego… Jej twórczość opiera się współczesnej kategoryzacji społecznej i artystycznej.
Kronika od 2006 roku prowadzi program rezydencyjny w Bytomiu. Dotychczas gośćmi Kroniki byli m.in. Hristina Ivanoska & Yane Calovski (Macedonia), Barbara Piwowarska (Polska), Fanni Fetzer (Szwajcaria), Himanshu Verma (Indie), Anna i Adam Witkowscy (Polska). Rezydenci na różne sposoby uczestniczyli w życiu instytucji: realizując nowe projekty artystyczne, organizując wykłady, warsztaty, poddając pod dyskusję dotychczasowe strategie jej działania, publikując teksty, emitując audycje radiowe etc. Celem programu jest włączenie rezydentów w stale przebiegający proces poszukiwania nowego modelu funkcjonowania dla Kroniki, jak również zaznajomienie gości z zewnątrz ze specyfiką regionu śląskiego, niegdyś jednego z kluczowych ogniw komunistycznej gospodarki, dziś miejsca dotkniętego traumą ekonomicznych i społecznych transformacji.
Współpraca: Małgorzata Grabowiecka. Rezydencja realizowana wraz z Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rynek 26, Bytom