Od 28 marca warszawskie kino Iluzjon zaprasza na przedpremierowe pokazy filmów 10. edycji festiwalu Planete+ Doc.
Nowy cykl filmowy Planete+ Doc Film (P)review pokaże, dlaczego warto wybrać się w maju na 10. Planete+ Doc Film Festival. Widzowie warszawskiego kina Iluzjon będą mogli zobaczyć przedpremierowo wybór najciekawszych filmów z programu tegorocznej edycji festiwalu Planete+ Doc, która odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i 20 miastach w Polsce. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z gośćmi.
W programie cyklu:
- 28 marca – Więcej niż miód (More Than Honey) reż. Markus Imhoof, Szwajcaria, Niemcy, Austria 2012, 90 min
Pszczoły są nie tylko istotnym ogniwem ziemskiego ekosystemu, lecz również ważnym czynnikiem plonotwórczym. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Nominowany do Oscara reżyser – Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu zaledwie ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
Więcej niż miód to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych (jego budżet wyniósł ok. 2 milionów euro), zrealizowany przez producentów głośnych Nakarmimy świat oraz Zaróbmy jeszcze więcej.
Goście: Katarzyna Jagiełło – koordynatorka programu Zrównoważone Rolnictwo, Elżbieta Kowalczyk – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy.
Prowadzenie: Adam Ostolski – socjolog, filozof i tłumacz. Członek zespołu Krytyki Politycznej i przewodniczący partii Zielonych.
- 4 kwietnia – Nie zapomnij mnie (Forget Me Not) reż. David Sieveking, Niemcy 2013, 88 min
Rodzice Davida byli w latach 60. aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. otwartym związku. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim – znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas. Sieveking w sposób niezwykle szczery okazuje w tym filmie własną kronikę rodzinną, ale robi to nie tylko z ironią i szczerością, lecz przede wszystkim nieudawaną miłością. Dzięki temu tworzy obraz, w którego centrum uwagi znajduje się nie tyle choroba, lecz człowiek, zapadający na nią wbrew własnej woli.
Nie zapomnij mnie to słodko-gorzka kronika rodzinnych perypetii twórcy filmu David chce odlecieć, laureata Specjalnego Wyróżnienia Jury Nagrody Głównej Millennium na festiwalu Planete+ Doc 2010.
Goście: Damian Kalita – koordynator projektu Seniorzy w akcji z ramienia Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, odpowiedzialny za współpracę Uniwersytetami Trzeciego Wieku; Ilona Prokop – kierowniczka zespołu pilęgnacyjno-opiekuńczego w Centrum Alzheimera; Halina Wolska – opiekunka kwalifikowana z Centrum Alzheimera.
Prowadzenie: Karolina Sulej – doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW, dziennikarka freelencerka, związana przede wszystkim z Wysokimi Obcasami.
- 18 kwietnia – Prywatny wszechświat (Private Universe) reż. Helena Trestíková, Czechy 2012, 83 min
Pfefferova pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn – Honza. To właśnie skłoniło Petra do rozpoczęcia dokumentacji ich rodzinnego życia i czasów, w których przyszło im funkcjonować. Robił to w formie pisanego i kręconego kamerą dziennika.
Film znanej dokumentalistki Heleny Trestíkovej wykorzystuje te nagrania, stając się tym samym próbą uchwycenia czasu zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społeczno-politycznym.
Goście: Weronika Parfianowicz-Vertun – antropolożka, pisze doktorat o polskich i czeskich projektach Europy Środkowej w Instytucie Kultury Polskiej UW, stypendystka Grupy Wyszehradzkiej; na łamach Krytyki Politycznej, Res Publiki Nowej i Małej kultury współczesnej przybliża współczesne czeskie realia; Gabriela Sitek – krytyk filmowy; współpracowała z kwartalnikiem Res Publica Nowa; współpracuje z portalem Zwierciadlo.pl; członkini Grupy Okołofotograficznej, prowadzącej działania animacji kulturalnej; interesuje się kinem found footage w zakresie kina dokumentalnego, archiwów domowych i wykorzystaniem dokumentalnych form wyrazu w mocumentach
Prowadzenie: Martyna Obarska – z wykształcenia antropolożka z zamiłowania bohemistka, pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Pradze; obecnie redaktorka działu kultura Res Publiki Nowej.
- 25 kwietnia – Kocham radio (La Maison de la Radio) reż. Nicolas Philibert, Francja, Japonia 2013, 103 min
Co to jest magia radia i na czym polega? Czy da się ją opisać, czyli nazwać coś, czego nie widać, a co w rzeczywistości można tylko usłyszeć? Nicolas Philibert podjął się tego wyzwania, próbując pokazać, czym tak naprawdę jest ślepe medium, które tak bardzo stymuluje wyobraźnię. Przez pół roku wędrował z kamerą po korytarzach okrągłego budynku Francuskiego Radia przy brzegach Sekwany, aby przedstawić ludzi, którzy są zupełnie oddani drobiazgowym czynnościom związanym z pracą w radiu. Sportretował nie tylko zafascynowanych radiem ludzi, lecz również bogactwo programów radiowych, które tworzą własny wszechświat, jakby echo tego, co dzieje się poza radiem. W filmie znajdziemy pełne spektrum politycznych i kulturalnych programów, koncertów, odczytów, reportaży z regionów, relacji z wydarzeń sportowych, wywiadów, a także rozmów ze słuchaczami. Dzięki temu obraz Philiberta staje się filmowym hołdem złożonym krzątającym się w cieniu twórców magicznego medium, jakim okazuje się w efekcie radio.
Goście: Ewa Wanat – dziennikarka radiowa i telewizyjna, związana z TVP2 i Jedynką Polskiego Radia, wieloletnia redaktor naczelna radia TOK FM; w maju 2013 roku obejmie stanowisko redaktor naczelnej Radia dla Ciebie; Krzysztof Grzybowski – dziennikarz radiowy i telewizyjny. Przez kilkanaście lat związany z radiem TOK FM; pracował m.in. w TVN, Discovery Historia i TVN Warszawa, obecnie prowadzi autorskie pasmo w Czwórce Polskiego Radia i współpracuje z TVP Kultura.
Prowadzenie: Karolina Sulej – doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW, dziennikarka freelencerka, związana przede wszystkim z Wysokimi Obcasami.
Planete+ Doc Film (P)review
29 marca oraz 4, 18 i 25 kwietnia 2013 roku
Kino Iluzjon
Warszawa