10 kwietnia o godz. 20.00 w warszawskim Kinie Luna odbędzie się uroczyste otwarcie Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013.
VIII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 otworzy film dokumentalny Edwarda Porembnego Madame Tyson, do którego muzykę napisał znany już w Polsce Senegalczyk Pako Sarr. Artysta o niezwykłej barwie głosu, powraca w tym projekcie do swoich korzeni. Na ścieżce dźwiękowej pojawia się również Kayah. Zarówno reżyser jak i Pako Sarr uświetnią swoją obecnością uroczyste otwarcie. Będzie to jednocześnie premierowy pokaz filmu.
Podczas otwarcia wystąpi Gaspar Conde z Gwinei, mistrz gry na bębnach djembe oraz dundun. Jest liderem zespołu West African Project. Gra i występuje na wielu scenach. Muzyk zagra do występu zapaśników, uczniów Wojciecha Luto.
Galę otwarcia poprowadzi Maciej Szajkowski.
Po filmie organizatorzy zapraszają na poczęstunek senegalskiego jedzenia.
Madame Tyson w reżyserii Edwarda Porembnego to kreatywny dokument o Senegalskich zapasach i kobiecie która stała się najpopularniejszym menadżerem tej dyscypliny w Zachodniej Afryce. Madame Tyson to historia, w której głównymi bohaterami są: sławna, pierwsza w tej branży kobieta, promotorka walk i polityk, Ndeye Ndiaye Tyson i 2 młodych Senegalczyków – Modou i Thiam.
Ndeye Ndiaye Tyson, mimo swojego analfabetyzmu stała się znaną osobą w Senegalu i zarazem wzorem do naśladowania dla wielu rodaków. Zawodowo Ndeye Ndiaye zatrudnia asystenta i przemieszcza się swoją ogromną Hondą, kierowaną przez osobistego szofera. Gdziekolwiek się pojawia wzbudza podziw, uznanie i respekt.
Kolejni bohaterzy to dwaj młodzi Senegalczycy, którzy dzięki zapasom chcą zmienić swoje życie. Dziś, mimo że są przyjaciółmi, rywalizują ze sobą. Każdy z nich ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie zauważony przez sławną promotorkę. Dzięki temu wygra walkę o lepsze życie i stanie się następnym mistrzem senegalskich zapasów. Wiodącą historią filmu jest wybranie przez Ndeye Ndiaye Tyson jednego z zapaśników i zorganizowanie mu wielkiej walki.
Film, który łączy miłość, nienawiść, nadzieje i złudzenia zabiera widza w kolorową, kulturową podróż. Podróż, która prowokuje do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie zmuszonym do ciągłej walki. Afryka zwykle kojarzy się z obrazami nędzy. Ten pełnometrażowy film dokumentalny pokazuje, że jest nadzieja dla afrykańskiej ludności. Film przedstawia alternatywę dla nielegalnej imigracji poprzez nowe możliwości odniesienia sukcesu i to nie tylko w Senegalu.
VIII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013
10-14 kwietnia 2013 r.
Kino Luna
Warszawa