Wyłonieni zostali laureaci 13 edycji prekursorskiego konkursu Historia Bliska, organizowanego przez Ośrodek Karta. Tegoroczna odsłona miała niełatwy, bo odwołujący się do historii najnowszej i budzącej żywe reakcje, temat: Rok 1989: koniec, przełom, początek…?
Plon konkursu to prace dojrzałe, oparte na relacjach wielu świadków historii, pokazujące wydarzenia z różnych perspektyw. Wiele z nich nadesłano z zakątków Polski, gdzie transformacja ustrojowa końca wieku odcisnęła swoje bolesne piętno – uważa pomysłodawczyni, koordynator i sekretarz konkursu Alicja Wancerz-Gluza. Zdaniem Jury, w pracach szczególnie często podejmowano problematykę transformacji ustrojowej lat 90., która – głównie w małych miejscowościach, skąd nadesłano najwięcej prac – przybierała postać upadku zakładów produkcyjnych, likwidacji pegeerów, rosnącego bezrobocia i pauperyzacji społeczeństwa. Niemniej zaznaczony był tu też powrót społecznej podmiotowości w Polsce odzyskującej niepodległość.
Wysiłek młodych autorów, który sprostali niełatwemu zadaniu badawczemu: wersyfikacji i opracowaniu samodzielnie zgromadzonych wielu źródeł, a w konkursie poprzeczka wymagań stawiana jest bardzo wysoko – zaznacza Alicja Wancerz-Gluza, znalazł swój finał 8 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wręczono nagrody i wyróżnienia I stopnia 28 zespołom i autorom indywidualnym. Łącznie nominowano 56 prac 106 autorów.
I indywidualne miejsce zajęły ex equo: Marta Paczkowska z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie za film …lepsza niż była, nie taka, jaką wymarzyliśmy – rozmowy ze świadkami wydarzeń i o roli Szczecina w przemianach 1989 roku oraz Agata Szepe z II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach za opowieść o wpływie przemian 1989 roku na życie mniejszości niemieckiej w Gliwicach-Ostropie, w wymiarze politycznym, ekonomicznym, kulturalnym, religijnym