8 lipca 2009 roku o godzinie 18.00 w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy fotografii reportażowej Barbary Klemm. Ekspozycja nosi tytuł Światłocień. Retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008. W trakcie wernisażu wystawy odbędzie się moderowane przez Jacka Żakowskiego spotkanie z Barbarą Klemm i Ursulą Zeller.
Autorki opowiedzą o wybranych do wystawy pracach i swoich związkach z naszym krajem w kontekście współczesnych zmian polityczno-społecznych Europy.
Chcę tak skompresować treść, by osiągnąć punkt, w którym dochodzi się do wniosku, że historia została opowiedziana. […] Chodzi mi zawsze o jedno zdjęcie/ Barbara Klemm
Wystawa została przygotowana przez Instytut Stosunków Międzynarodowych IFA we współpracy z Goethe Institut-Warschau. Jest to autorski wybór najlepszych i najbardziej znanych fotografii Barbary Klemm, wieloletniej fotoreporterki Frankfurter Allgemeinen Zeitung, dokumentalistki życia politycznego, społecznego i kulturalnego w Europie lat 1968-2008.
Wyjątkową okazją światowej premiery wystawy jest Polska w dwudziestolecie upadku komunizmu. Gdańsk jako źródło niepodległości Europy Środkowo-Wschodniej jawi się jako idealny kontekst dla prezentacji historii przez fotograficzny pryzmat Barbary Klemm. Fotografki, której twórczość to coś więcej niż reportaże, zatrzymanie historycznych chwil. Czerpiąca z tradycji Ericha Salomona – niekonwencjonalnego mistrza fotoreportażu niemieckiego okresu międzywojennego, Klemm łączy zmysł obserwacji z artystyczną wrażliwością. Doskonała forma kadru i momentowo zatrzymany nastrój powodują, że fotografie jej autorstwa pozostają w zbiorowej pamięci, jak ikoniczny już, braterski pocałunek przywódców ZSRR i NRD Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera z 1979 roku we Wschodnim Berlinie.
Barbara Klemm urodziła się w Munster w 1939 roku, córka malarza Fritza Klemm. Ukończyła kursy fotograficzne w Karlsruhe w latach 1955 -58, od 1959 roku zatrudniona była jako fotolaborantka w redakcji Frankfurter Allgemeinen Zeitung. W latach 1970-1967 roku pracowała jako fotografka redakcyjna, w oprawie felietonów o tematyce politycznej, gospodarczej, kulturalnej. Później współpracowała z FAZ, publikowała także w wielu wydawnictwach i magazynach na całym świecie. Obyła wiele podróży, zainteresowana głównie tematami społecznymi. Jest członkinią Akademie der Künste Berlin- Brandenburg, profesorem honorowym fotografii Fachhohschule Darmstadt. Jej prace znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach sztuki w Europie. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.
Wernisaż: 8 lipca 2009 roku o godzinie 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej
Gdańsk