W sprzedaży dostępna jest najnowsza publikacja Międzynarodowego Centrum Kultury – Metamorfozy kamienicy Pod Kruki, która podsumowuje historię kamienicy i zmiany jakie zachodziły w jej zabytkowej strukturze. Książka o objętości 240 stron zawiera ponad 300 fotografii. Została wydana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Zapis precedensowego eksperymentu konserwatorskiego, wprowadzającego nowoczesną architekturę w przestrzeń Rynku Głównego w Krakowie. Książka dokumentuje – prowadzone z szacunkiem dla zabytkowej struktury budynku – prace konserwatorskie, modernizacyjne i adaptacyjne, które doprowadziły do wykreowania nowej przestrzeni dialogu w sercu Krakowa. Jest także niezwykłym śladem historii, która zapisana została w murach.
Choć dzieje kamienicy sięgają czasów lokacji Krakowa z 1257 roku, ma ona twarz wieku XIX. Dopiero wówczas połączono dwie średniowieczne kamienice z większym i bardziej okazałym domem Pod Krukami. Na przestrzeni wieków kamienica była domem mieszczańskim, pałacem szlacheckim, krakowskim salonem towarzyskim, siedzibą starosty, bankiem, centralą NSDAP, a następnie Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej, wydawnictwem, szkołą tańca i księgarnią. Z okien, z których rozpościera się widok na renesansowe Sukiennice i gotycką wieżę ratuszową, oglądać można było najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski: hołd pruski, insurekcję kościuszkowską, wybuch niepodległości, kondukt pogrzebowy Józefa Piłsudskiego i przygotowania do pierwszych wolnych wyborów.
Wyjątkowy dobór zdjęć w książce pokazuje najważniejsze momenty w historii kamienicy, a zarazem historii Krakowa, a zarazem historii Polski… Zmiany ustrojowe w Polsce sprzed równo 20 lat otworzyły przed kamienicą Pod Kruki nowy rozdział. Decyzją władz miasta budynek został przekazany na siedzibę nowej instytucji kultury – w maju 2009 Międzynarodowe Centrum Kultury skończyło 18 lat i weszło w dorosłość. Siedziba MCK jest dziś w pełni przygotowana do pełnienia swej roli, bardzo związana funkcjonalnie z instytucją, o czym świadczy podział na strefy: dziedzictwa, forum, badania, ekspozycji, edukacji, dialogu i horyzontów.
Prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK i zarazem jeden z autorów tekstów pisze we wstępie do książki: Kamienica Pod Kruki to miejsce, które szybko stało się ważnym ogniwem międzynarodowej debaty nad dziedzictwem kulturowym. Lata 90. – pierwszy okres działalności Międzynarodowego Centrum Kultury, od początku istnienia związanego integralnie z kamienicą Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 w Krakowie – były fazą kreacji instytucji, ale i petryfikacji funkcji kulturalnej w ofiarowanej MCK przez władze miasta siedzibie. Międzynarodowe sukcesy Centrum i jego rozwój szybko wymusiły konieczność podjęcia szerokiego programu inwestycyjnego, którego celem stało się zintegrowanie działalności nowej instytucji z jej siedzibą. Trwający przez całą dekadę proces konserwacji, modernizacji i adaptacji zabytkowych wnętrz kamienicy Pod Kruki stał się dla Centrum nie tylko wyzwaniem natury organizacyjnej i finansowej, ale przede wszystkim odważnym, nowatorskim podejściem do dziedzictwa kulturowego.
Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, Rynek Główny 25