17 i 18 maja Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zaprasza na Fashion Weekend.
W tym roku program corocznej imprezy związany jest z wystawą Cuda Niewidy poświęconą związkom między modą, sztuką, designem i architekturą.
Cuda Niewidy to pierwsza wystawa w Polsce zorganizowana przez instytucję sztuki współczesnej, która bada i prezentuje jedne z najbardziej innowacyjnych i eksperymentalnych praktyk związanych z modą. Jest to druga wystawa z serii Poszerzając granice, którą CSW w Toruniu zainaugurowało w 2012 roku wystawą Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro, poświęconą dialogowi pomiędzy sztuką, nauką i aktywizmem środowiskowym. Cuda niewidy dotyczą przecięcia się wizualnych i stosowanych aspektów sztuki, skupiając się zwłaszcza na modzie wykraczającej poza pojęcie ubrania i w szczególności uwzględniając prace tak znakomitych projektantów mody, jak Hussein Chalayan i Iris van Herpen, ale i dzieła nadchodzącego pokolenia nowoczesnych dizajnerów, architektów i artystów, takich jak: Daniel Widrig, Ruth Hogben, Yuima Nakazato, Marloes Ten Bhomer, Tomoko Hayashi, Naomi Filmer, Anna-Nicole Ziesche, Minna Palmqvist, Emilia Tikka, Mina Lundgren, Kim Hagelind, Ana Rajcevic, Bogomir Doringer.
W nawiązaniu do wystawy Cuda niewidy, CSW w Toruniu z okazji Nocy Muzeów przygotowuje bogaty program wydarzeń, a wśród nich szczególnie interesujące panele i prezentacje z udziałem znakomitych kuratorów i teoretyków mody działających na arenie międzynarodowej, którzy będą dyskutować nowe trendy w kuratorowaniu i prezentowaniu mody w tradycyjne, jak również niekonwencjonalne sposoby: od muzeów po Internet czy przestrzeń publiczną.
W ramach dwudniowego święta sztuki i mody w Centrum odbędą się m.in. dyskusje z udziałem zaproszonych gości – głos zabiorą Kaat Debo (Muzeum Mody w Antwerpii), Helena Hertov (FASHIONPLAY, Sztokholm), Stefan Siegel (Not Just a Label) i Marcin Różyc (dziennikarz, autor świeżej książki Nowa moda polska). O swoich projektach opowie Bogomir Doringer oraz ceniony duet projektantek tworzących pod marką KRJST: Justine de Moriamé (Champion) & Erika Schillebeeckx (Limal), Belgia.
W programie także projekcje nowego filmu Pedro Almodóvara, festiwal kinowy PLANETE+DOC, warsztaty dla dzieciaków oraz nocne spacery po wystawach.
Program:
17 maja
- godz. 18.30-20.00, Labsen – Moda: Pokaz i wystawa – dyskusja z udziałem Kaat Debo (MoMU, Muzeum Mody w Antwerpii) i Heleny Hertov (FASHIONPLAY, Sztokholm)
Na polu sztuki nowoczesnej postać i rola kuratora zyskuje wyraźnie na znaczeniu począwszy od początku lat 90., tak więc kuratorowanie stało się nie tylko praktyką, ale i tematem rozważań natury teoretycznej. Od kiedy moda zaczęła podbijać przestrzenie sztuki i muzea pod koniec lat 90., bywając tam coraz częściej, wydaje się naturalnym i potrzebnym, aby poruszyć kwestię pokazywania i wystawiania artykułów mody w ramach ekspozycji, zwracając uwagę na podejście kuratorskie i zasady, które się przez ten czas rozwinęły.
W ramach panelu Moda: pokaz i wystawa, CSW w Toruniu zakłada konfrontację różnych doświadczeń w wystawianiu mody w instytucjonalnym, ale także alternatywnym kontekście. W dyskusji weźmie udział Kaat Debo, dyrektorka jednego z najbardziej awangardowych muzeów mody, założonego w Antwerpii, centrum znanym z tego, co określamy mianem mody eksperymentalnej i konceptualnej. Kaat Debo była kuratorem wystaw słynnych dizajnerów, takich jak Maison Martin Margiela, Bernhard Willhelm czy Walter Van Beirendonck, jak również wielu innych – wypowie się m. in. na temat kontekstualizacji pracy dizajnera poprzez medium wystawy. Helena Hertov jest dizajnerką i kuratorką, która przełamuje konwencjonalne formaty w wystawianiu mody i zaprezentuje te projekty, które dotyczą mody w szerszym, społecznym kontekście.
18 maja
- godz. 12.00-13.30, 14.00-15.30, LabSen – CSW z Blikiem: HUMANOIDY – warsztaty rodzinne
- godz. 17.30-18.15, LabSen – prezentacja projektu Fashion and Despair (Moda i Rozpacz) Bogomira Doringera
- godz. 18.30-20.00, LabSen – dyskusja Poszerzając pole mody – udział biorą: Stefan Siegel, założyciel Not Just a Label, Londyn; Marcin Różyc (dziennikarz, autor książki Nowa moda polska)
W ramach sesji wykładów i dyskusji zatytułowanych Poszerzając pole mody, CSW w Toruniu zaprezentuje młodych artystów / projektantów, którzy podchodzą do mody zarówno jako do dyskursu, jak i pola eksperymentów w sensie materialnym i konceptualnym. Temat nowych potencjalnych platform, które pokazują, jak również promują modę i kreatywność młodych projektantów, zostanie podjęty ze szczególna uwagą i zaprezentowany z dwóch bardzo różnych, ale łączących się ze sobą perspektyw.
Pierwsza to perspektywa Stefana Siegela, założyciela Not Just a Label, platformy internetowej będącej zasobem informacji na temat ponad 11,5 tysiąca projektantów, łącznie z 88 krajów. NJAL stanowi więc rodzaj globalnego salonu modowego, w którym znawcy trendów, specjaliści i styliści mogą łowić talenty, a jego założyciel, Stefan Siegel, będzie mówił o tej unikalnej platformie, która rozprzestrzenia się poprzez światową sieć internetową. Drugą perspektywę przedstawi Marcin Różyc, dziennikarz i autor niedawno opublikowanej książki Nowa moda polska, będącej zbiorem tekstów zajmujących się modą jako ważną dziedziną kultury. Różyc umożliwi wgląd w najnowsze zjawiska wiążące się z modą, także w powiązaniu z mediami cyfrowymi, które ostatnio pojawiły się w Polsce.
- godz. 19.30 – oprowadzanie po wystawie Gdy rozum śni
- godz. 20.15 – 21.00, LabSen – KRJST: Justine de Moriamé (Champion) & Erika Schillebeeckx (Limal), Belgia – prezentacja duetu projektantek
- godz. 21.00 – oprowadzanie po wystawie Cuda Niewidy
Fashion Weekend
17-18 maja 2013 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń