16 maja o godz. 17.30 w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. Bagaż strachu.
Bagaż strachu to niemal przygodowo-sensacyjna opowieść, rozgrywająca się w latach 70-tych XX wieku. Grupa studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Piotr Jegliński, Janusz Krupski oraz Bogdan Borusewicz, rzucają wyzwanie komunistycznej władzy – chcą drukować zakazane książki. Zdobywają pieniądze, w Paryżu kupują powielacz i przez Londyn przemycają go do kraju – do Lublina. W ten sposób dają początek niezależnemu ruchowi wydawniczemu w Polsce i Europie Wschodniej. Bagaż strachu to film o tym, jak łatwo zmieniać świat, gdy ma się dwadzieścia lat.
Do przerzutu powielacza przez granicę wykorzystano wyjazd zagraniczny studenckiego teatru – Sceny Plastycznej KUL. Jeden z aktorów – Wit Wojtowicz został wprowadzony w tajniki przedsięwzięcia.
Najbardziej dramatyczne fragmenty tej historii zostały zobrazowane w formie czarno-białych sekwencji animowanych, które nadają filmowi niepowtarzalny kształt plastyczny. Film wzbogacono o liczne materiały archiwalne, oddające z jednej strony koloryt czasów, w których rozgrywa się akcja, a z drugiej – ilustrujące narastający system PRL-owskiej propagandy.
Film jest współfinansowanyprzez Lubelski Fundusz Filmowy. Po pokazie przewidziano spotkanie z twórcami filmu.
Premiera filmu dokumentalnego Bagaż strachu
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Bojanowski
Produkcja: Darek Dikti Biuro Pomysłów
Współfinansowanie – Lubelski Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej
16 maja 2013 r., godz. 17.30
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
Lublin