1 czerwca w Parku Staromiejskim w Łodzi, podczas Edukacyjnego Pikniku organizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji Dnia Dziecka odbędzie się otwarcie Ogródka Dźwiękowego. Projekt jest efektem warsztatów muzyczno-plastyczno-ekologicznych przeprowadzonych z młodzieżą.
Ogródek powstał podczas warsztatów, podczas których w artystyczny sposób zostały połączone ze sobą różne niepotrzebne materiały, np. ze złomowisk. Pięć maszyn muzycznych, wplecionych w krajobraz jako komponent małej architektury parkowej, stanie się jednocześnie nieszablonowym narzędziem edukacji kulturalnej. Oficjalne otwarcie Ogródka Dźwiękowego nastąpi w sobotę – 1 czerwca – podczas Edukacyjnego Pikniku organizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji Dnia Dziecka.
W programie Ogródka Dźwiękowego m.in.: koncert w wykonaniu Suavasa Lewego z zespołem przy użyciu powstałych maszyn dźwiękowych, warsztaty ekologiczne, plastyczne i muzyczne dla dzieci starszych i młodszych, warsztaty decoupage dla rodziców oraz spotkanie poświęcone metodom wspierania twórczości dziecka. Odbędzie się także dźwiękowa gra miejska – warto zabrać ze sobą urządzenie (np. aparat telefoniczny) z możliwością odtwarzania plików mp3.
Założeniem stworzenia ogródka było zaproszenie mieszkańców Łodzi do odkrywania ogromnego świata dźwięków, gdzie każdy ton, odgłos, szczeknięcie czy szum ulicy, staje się częścią ciągle trwającej symfonii miasta. Jak mawiał John Cage, amerykański kompozytor muzyki współczesnej, przy tym jeden z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury, Cisza nie istnieje – wszystko jest muzyką. Każdy kto otworzy uszy, zamknie oczy, poczuje jak wielka miejska orkiestra gra wokoło oraz jak wiele słuchowych wrażeń dostarcza skupione słuchanie. Dostępne w ogródku machiny można wykorzystać do szukania nowych, ciekawych i nietypowych tonów. Można bawić się, grać, komponować, po prostu rozpocząć wielką przygodę z dźwiękami, poszerzać wyobraźnię i muzyczną wrażliwość.
Ogródek Dźwiękowy w Parku Staromiejskim – to tytuł pierwszej części projektu edukacyjnego realizowanego w 2013 roku przez Muzeum Miasta Łodzi w ramach środków grantowych przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Orange oraz Urząd Miasta Łodzi. Zakłada on stworzenie nieszablonowego narzędzia edukacji kulturalnej – Ogródka Dźwiękowego – wraz z metodyką pracy z obiektem dla nauczycieli, zbudowanego metodą upcyclingu. Ogródek będący efektem przeprowadzonych z młodzieżą warsztatów muzyczno-plastyczno-ekologicznych zaistnieje w Parku Staromiejskim na Bałutach, stając się stałym komponentem małej architektury parkowej. Partnerami projektu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz B.I.E.D.A. W ramach projektu odbyły się liczne warsztaty dla różnych grup, m.in.: warsztaty twórczości dla studentów Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna, warsztaty muzyczno-plastyczno-ekologiczne dla zorganizowanych grup szkolnych z Łodzi, odbywające się w Muzeum Miasta Łodzi, warsztaty artystyczne w szkołach oraz warsztaty radiowe, podczas których powstawały dzwonki do telefonów wykorzystujące dźwięki wydawane przez powstały Ogródek Dźwiękowy.
Ogródek Dźwiękowy:
1 czerwca 2013 roku
Park Staromiejski w Łodzi