Do 22 listopada 2009 roku potrwa Międzynarodowe Biennale w Wenecji. W tym roku podtytuł 53. Międzynarodowego Biennale w Wenecji brzmi Tworzenie światów. Wystawy obejrzeć będzie można w Giardini i Arsenale. Odbędą się wówczas prezentacje artystów, międzynarodowy konkurs, zwiedzić będzie można pawilon włoski, wystawy prezentowane przez różne kraju oraz wiele innych imprez równoległych. Wydarzenia w Wenecji odbywać się będą w dziedzinach szeroko pojętej sztuki: architektury, kina, tańca, muzyki, teatru i sztuki współczesnej. Międzynarodowa Wystawa Sztuki odbędzie się w Palazzo delle Esposizioni, a także w pawilonach narodowych.
Wystawy Narodowe zostaną zaprezentowane w historycznych Pawilonach Giardini, w wybranych miejscach Arsenale. Każdemu miastu biorącemu udział w Biennale została przyporządkowana liczba. W tym roku nawiązano do liczby 77 ( 77 narodów uczestniczących w wystawie). W tą koncepcję organizacyjną włączono również państwa biorące udział po raz pierwszy: Montenegro, Księstwo Monako, Republika Gabonu czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Warto podkreślić, że odbędzie się rekordowa liczba 38 równorzędnych wydarzeń, proponowanych przez międzynarodowe organizacje i instytucje, które organizują własne wystawy oraz inicjatywy.
Weneckie Biennale przez ponad stulecie były jednym z najbardziej prestiżowych cyklicznych wydarzeń kulturalnych na świecie. Rozpoczęte w 1895 roku, obecnie odwiedzane jest przez ponad 300 000 zwiedzających Wystawę Sztuki. W 1895 roku miała miejsce pierwsza Międzynarodowa Wystawa Sztuki. W 1903 roku dołączyły nowe festiwale: muzyki, kina oraz teatru (Festiwal Filmowy w Wenecji). W 1980 roku miała miejsce pierwsza Międzynarodowa Wystawa Architektury. Taniec do Biennale dołączył w 1999 roku. Arsenał Tańca jest nowym miejscem do ćwiczeń i doskonalenia się w tańcu współczesnym. Prowadzony jest przez Ismael Ivo. Projekt realizowany będzie do 30 czerwca i będzie adresowany także do szerszej publiczności. Odbędą się wykłady otwarte oraz prezentacja klas mistrzowskich w tańcu. Miejscem warsztatów będzie Teatro Piccolo Arsenale w Wenecji.
W Palazzo delle Esposizioni della Biennale, Giardini (parku), odbędzie się stała wystawa otwarta przez cały rok. Otwarte zostało nowe skrzydło z biblioteką i Historycznym Archiwum Sztuki Współczesnej, kawiarnią, księgarnią oraz miejscem dla praktyk edukacyjnych. W czerwcu zostanie także otwarte Ca’ Giustinian, piętnastowieczny pałac, który będzie otwarty dla szerszej publiczności. Odbędzie się także inauguracja wyrestaurowanych kwater Biennale, gdzie odbędzie się wystawa Maszyna Wyobraźni: Futuryści na Biennale. Pokazane zostaną prace artystów futurystycznych, ich idee oraz prace. Wystawa jest efektem pracy Historycznego Archiwum Sztuk Współczesnych.
Tytuł wystawy, Tworzenie światów ukazuje moją wolę wyrażenia procesu tworzenia, który reprezentuje wizję świata i jeśli jest potraktowany poważnie, może być widziany jako tworzenie świata. Siła kreacji nie zależy od skomplikowania potrzebnych narzędzi. Odtąd wszystkie formy artystycznego wyrazu są prezentowane pod postacią: instalacji, video i filmu, rzeźby, performance’u, malarstwa i rysunku oraz parad na żywo. Tworzenie świata to punkt startowy, pozwala wystawie naświetlić fundamentalną wartość artystów, ważnych dla sukcesu kreatywności danej generacji, podczas odkrywania nowych przestrzeni sztuki rozwijanej na zewnątrz instytucjonalnego kontekstu i poza oczekiwaniami rynku sztuki. To wystawa stworzona przez aspiracje do odkrywania świata wokół nas, traktuje o możliwych nowych początkach/ dyrektor Biennale – Daniel Birnbaum