10 czerwca w Warszawie i 12 czerwca w Poznaniu odbędą się dyskusje wokół książki Piotra Korduby pt. Ludowość na sprzedaż.
Ludowość na sprzedaż to książka o fenomenie, jakim w XX wieku było polskie wzornictwo, wnętrzarstwo i moda inspirowana sztuką i rękodziełem ludowym. Mimo że ludowość na sprzedaż może wydawać się dzieckiem czasów peerelowskich, wyrosła jednak z wyrafinowanej koncepcji, którą współtworzyły urzędnicze, naukowe i artystyczne elity międzywojennej Polski. To na wypracowanej wówczas modzie i mechanizmach wytwórczych opierała się Cepelia. Unikatowe przedsiębiorstwo utworzone już w powojennej, komunistycznej Polsce, które wykształciło własny – cepeliowski – styl, naznaczając nim nie tylko oficjalne wnętrza użyteczności publicznej, lecz także polskie mieszkania drugiej połowy XX wieku.
Ludowość na sprzedaż była nie tylko sposobem wykorzystania ludowej estetyki w rodzimym wzornictwie, lecz także wielkim, rozciągniętym na przestrzeni różnych okresów projektem o znaczeniu estetycznym, kulturowym, politycznym i gospodarczym.
Spotkanie w Warszawie: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, dr Ewa Klekot, dr Piotr Korduba, Bogna Świątkowska. Wprowadzenie: dr Jarosław Trybuś.
Spotkanie w Poznaniu: Dorota Grobelna, dr Piotr Korduba.
Wydawcy: Fundacja Bęc Zmiana, Narodowe Centrum Kultury
Partner: Fundacja Cepelia
Ludowość na sprzedaż – dyskusje wokół książki Piotra Korduby
10 czerwca, godz. 19.00
Muzeum Narodowe, Aleje Jarozolimskie 3
Warszawa
12 czerwca, godz. 19.00
Galeria Antykwariat, ul. Paderewskiego 8
Poznań