• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Architektura
  • Film

Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik

  • Ewa Zielińska
  • 2013-06-27

Od 5 lipca warszawskie Centrum Nauki Kopernik zaprasza we wszystkie wakacyjne piątki o godz. 21.00 do Parku Odkrywców na pokazy Kina Letniego.

Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)
Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Międzynarodowym Biennale Architektury w Rotterdamie w 2012 roku, XXI wiek okrzyknięto epoką wielkich metropolii. Ocenia się, że miasta takie jak Szanghaj, Sao Paulo czy Nowy Jork zmieniają się w swoiste państwa w państwach. Warto je poznać i oswoić. Dlatego w ramach tegorocznej edycji Kina Letniego w Parku Odkrywców, organizatorzy proponują filmowy przewodnik po największych światowych aglomeracjach. Co piątek widzowie wybiorą się do innego miasta: Buenos Aires, Nowego Jorku, Paryża, Pekinu.

Seanse filmowe poprzedzą dyskusje ze specjalistami. Zaproszeni goście pokażą, jakim globalnym tendencjom podlega Warszawa oraz które miasta kreują warte naśladowania wzorce. Spotkania prowadzi Adam Leszczyński, dziennikarz i publicysta (Gazeta Wyborcza, Polityka, Przekrój, Newsweek, National Geographic, Wiedza i Życia, Krytyka Polityczna).

Program:

  • 5 lipca, godz. 21.00 – Medianeras, reż. Gustavo Taretto | 95 min., Argentyna/Hiszpania/Niemcy 2011

Romantyczna opowieść o dwóch introwertykach, poszukujących miłości. Film to również wyjątkowej klasy esej na temat Buenos Aires – jego wyjątkowej, chaotycznej architektury, która w dosłowny sposób wpływa na ludzkie zachowania i emocje.

Czy architektura wpływa na nasze emocje? – spotkanie z dr Elżbietą Anną Sekułą, kulturoznawcą i socjologiem z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

  • 12 lipca, godz. 21.00 – Waydowntown, reż. Gary Burns | 87 min., Kanada 2000

Czarna komedia przedstawiająca życie przeciętnego pracownika korporacji. Grupa przyjaciół zakłada się o to, kto z nich dłużej wytrzyma bez wychodzenia na zewnątrz, przemieszczając się jedynie przejściami podziemnymi.

Jak nie zagubić się w mieście ze stali i szkła? – spotkanie z dr hab. Jackiem Wesołowskim, adiunktem w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

  • 19 lipca, godz. 21.00 – Nienawiść, reż. Mathieu Kassovitz | 95 min., Francja 1995

Dzień z życia trzech przyjaciół, wychowanych na paryskim przedmieściu – w miejscu pełnym konfliktów i przemocy, podzielonym etniczne i klasowo. Stan wrzenia społecznego, przedstawiony dwadzieścia lat temu, pozostaje wciąż aktualny.

Miasto przestrzenią podziałów czy obietnicą wolności? – spotkanie z dr Łukaszem Jurczyszynem – socjologiem, pracownikiem Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Collegium Civitas.

  • 26 lipca, godz. 21.00 – Śmietnisko, reż. Lucy Walker | 90 min., Wielka Brytania 2010

Inspirujący dokument o ubogich mieszkańcach Rio de Janeiro. Zapis współpracy artysty Vika Muniza z grupą tzw. catadores – zbieraczy śmieci. Dowód na to, że sztuka może mieć realny wpływ na poprawę ludzkiego życia.

Jak zaplanować zdrowe miasto? – spotkanie z Grzegorzem Młynarskim – pedagogiem, socjologiem, redaktorem i wydawcą.

Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)
Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • 2 sierpnia, godz. 21.00 – Detropia, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady | 90 min., USA 2012

Nagrodzony na festiwalu w Sundance dokument o współczesnym Detroit – symbolicznym mieście czasów kryzysu, z którego masowo emigrują mieszkańcy.

Kto odpowiada za przyszłość miast? – spotkanie z dr Joanną Kusiak – doktorantką w Instytucie Socjologii UW

  • 9 sierpnia, godz. 21.00 – Rower z Pekinu, reż. Xiaoshuai Wang | 113 min., Chiny, Tajwan 2001

Współczesny Pekin, widziany oczami młodego mężczyzny z prowincji. Obraz chińskiego społeczeństwa w trakcie transformacji, funkcjonującego wciąż pomiędzy komunistyczną mentalnością a potrzebami, jakie niesie za sobą współczesny kapitalizm.

Jak być produktywnym i nie zwariować? – spotkanie z Joanną Erbel – socjologiem miasta, fotografem, publicystką Dziennika Opinii.

  • 16 sierpnia, godz. 21.00 – Tysiąc klownów, reż. Fred Coe | 118 min., USA 1965

Obraz Manhattanu jako imponującej maszyny ludzkiej, w której każdy trybik nastawiony jest na osobisty sukces. Czy głównemu bohaterowi uda się zachować poczucie wolności, godząc się jednocześnie na reguły, jakie wymusza na nim społeczeństwo?

Miejski styl życia – moda czy filozofia? – spotkanie z Martyną Obarską – dziennikarką działu kulturalnego kwartalnika Res Publika Nowa.

  • 23 sierpnia, godz. 21.00 – Śpioch, reż. W. Allen | 89 min., USA 1973

Slapstickowa podróż do przyszłości – świata bez wielkich miast, zarządzanego przez dyktatora – widmo, po którym pozostał jedynie nos.

Gdzie zamieszkamy w przyszłości? – spotkanie z Maciejem Czeredysem – architektem, urbanistą.

Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik
5 lipca – 23 sierpnia 2013 r., piątki o godz. 21.00
Park Odkrywców
Warszawa

Tags
  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
  • Warszawa
Poprzedni artykuł
  • Film
  • Literatura

Wolę kino – pokaz nagrodzonych filmów

  • Ewa Zielińska
  • 2013-06-27
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Fot. Adam Michalski (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Fotografia

Marek Gajewski z Metamorfozami na Starym Rynku

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-06-27
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura
  • Historia

Zakończenie rekonstrukcji ogrodów zamkowych

  • 2019-05-09
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

  • 2019-05-07
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura

Rem Koolhaas. Papież architektury?

  • 2019-05-06
12. Mastercard OFF CAMERA – KONKURS POLSKI (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci 12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-05-05

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.