• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Weekend ze Stanisławem Janickim (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Film

Weekend ze Stanisławem Janickim w Iluzjonie

  • Ewa Zielińska
  • 2013-07-03

Od 5 do 7 lipca warszawskie Kino Iluzjon zaprasza na Weekend ze Stanisławem Janickim, w ramach którego odbędzie się spotkanie z tym krytykiem filmowym oraz pokazy wybranych przez niego filmów.

Weekend ze Stanisławem Janickim (źródło: materiały prasowe organizatora)
Weekend ze Stanisławem Janickim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z okazji premiery książki Odeon. Felietony filmowe Stanisława Janickiego odbędą się pokazy następujących filmów, wybranych przez autora:

  • 5 lipca, godz. 19.00 – Dyktator, reż Charlie Chaplin z prelekcją Stanisława Janickiego oraz dyskusją po filmie i spotkaniem promocyjnym wokół nowej książki
  • 6 lipca, godz. 20.00 – Towarzysze broni
  • 7 lipca, godz. 20.00 – Piętro wyżej

Pierwszego dnia pokazów będzie miało miejsce spotkanie ze Stanisławem Janickim połączone z prezentacją filmu, dyskusją i podpisywaniem książki.

Na kartach najnowszej książki zatytułowanej Odeon. Felietony filmowe znaleźli się klasycy światowego kina, aktorzy, celebryci, uchwyceni przez lekkie pióro słynnego znawcy filmu.

Stanisław Janicki to autor kultowego, cyklicznego i nadawanego najdłużej w historii polskiej telewizji programu filmowego W starym kinie poświęconego sztuce dziesiątej muzy. Jako krytyk filmowy wielokrotnie zasiadał w jury festiwali filmowych, pracował też jako redaktor w magazynach Kino i Film. Publikacja stanowi wybór najlepszych felietonów filmowych, które ukazywały się w audycji Odeon Stanisława Janickiego w radio RMF CLASSIC. Autor w książce koncentruje się na przedstawieniu zarówno klasycznego okresu kina hollywoodzkiego, jak i na początkach filmu polskiego oraz wybitnych dzieciach kiematografii europejskiej. Zdradza również tajemnicę na temat swojej własnej filmoteki, która stanowi autorski wybór zarówno znanych pozycji jak i nieznanych perełek, które warto ocalić od zapomnienia.

Obok konkretnych informacji na temat reżyserów takich jak Charlie Chaplin, bogiń jak Pola Negri lub amantów w rodzaju Clarka Gable, autor przywołuje również ciekawostki z życia gwiazd. Przykładowo w osobnym rozdziale opisuje hollywoodzkie skandale. Opowiada między innymi o Barbarze Le Marr, która wychodziła za mąż siedmiokrotnie oraz o Evelyn Keyes – pożeraczce męskich serc. Kreśli również portret buntowników kina od Jamesa Deana, po Ericha von Stroheim. Felietonista snuje również barwną opowieść na temat aktorskich małżeństw i romansów. Tematyczne uporządkowanie i podział na rozdziały sprawiają, że publikacja jest przejrzysta i pozwala na szybkie znalezienie informacji na temat konkretnej postaci. Książka wydawnictwa Bosz w lekkiej formie pozwala na zapoznanie się ze smaczkami na temat sław ekranu jednocześnie prezentując rzetelną wiedzę na temat najważniejszych postaci kina. Z tego względu stanowi świetną lekturę dla początkującego kinomana jak i zapalonego poszukiwacza konkretnej wiedzy na temat historii filmu.

Weekend ze Stanisławem Janickim
5-7 lipca 2013 r.
Kino Iluzjon
Warszawa

Tags
  • Kino Iluzjon w Warszawie
  • Stanisław Janicki
  • Warszawa
Poprzedni artykuł
Autorka pracy: Ada Kaczmarczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Sztuki wizualne

Punkt bez JA – wystawa w dychu Deleuze’a

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-07-02
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
„Bestie z południowych krain”, reż. Benh Zeitlin (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Film

Lato z Gutek Film w kinie Muranów

  • Ewa Zielińska
  • 2013-07-03
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

  • 2019-05-07
12. Mastercard OFF CAMERA – KONKURS POLSKI (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci 12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-05-05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-04-25
Stanisław Jędryka, fot. Marcin Kułakowski/PISF
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Film

Zmarł Stanisław Jędryka

  • 2019-04-22

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.