Znany i ceniony niemiecki kolektyw producencki Jazzanova w pełnym składzie i sekcją live wystąpi we wrocławskim klubie Eter 5 grudnia. Zespołowi towarzyszyć będzie doskonały amerykański wokalista i basista Paul Randolph. Partnerami koncertu są Lion Stage Management oraz City Sounds.
Jazzanova to nie tylko pochodzący z Berlina kolektyw didżejów i producentów, ale prawdziwa instytucja na światowej mapie szeroko pojętej muzyki elektronicznej.
Jej korzenie sięgają 1995 roku, kiedy to grupa didżejów skupionych wokół klubu Delicious Doughnuts postanowiła połączyć siły, by wykorzystać szerokie muzyczne horyzonty i podjąć się stworzenia nowej brzmieniowej jakości, jednocześnie odnosząc się z szacunkiem do gatunków muzycznych tradycyjnie uznawanych za taneczne lub okołotaneczne.
W skład Jazzanowy wchodzą Alexander Barck, Claas Brieler, Roskow Kretschmann, Stefan Leisering, Axel Reinemer i Jürgen von Knoblauch, a niemiecki kolektyw tradycyjnie uznawany jest za jednego z prekursorów stylistyki zwanej popularnie nu jazzem. Jakkolwiek, Jazzanova to o wiele bogatsza muzyczna mieszanka, a krytycy doszukują się w tych dźwiękach takich gatunków jak choćby acid jazz, clubjazz, downbeat, house, jazz-house, trip-hop, club/dance czy broken beat.
Jak wielu uznanych obecnie artystów z rejonów jazz-funkowych, przełomem w karierze Jazzanovy był rok 1997, kiedy to pierwszy singiel grupy, Fedime’s Flight, pojawił się w audycji kultowego radiowego prezentera BBC, Gillesa Petersona. Potem pojawiły się remiksy dla takich artystów jak 4hero, Koop, Men from the Nile czy Ian Pooley oraz kariery stricte didżejskie. Swoimi doskonałymi setami Barck, Brieler i von Knoblauch wzmacniali markę Jazzanowy na muzycznym rynku, podczas gdy Leisering i Reinemer działali didżejsko jako Extended Spirit, a Kretschmann grywał w pojedynkę jako Kosma.
Działalność grupy obejmuje także od samego początku zagadnienia wydawnicze, ponieważ już w 1997 roku Jazzanova połączyła siły z monachijskim labelem Compost , by stworzyć Jazzanova Compost Records, który to label odpowiedzialny jest za wydanie wielu kluczowych dla nu jazzu artystów, takich jak Koop, Victor Davies, the Underwolves czy Rima. Jeśli chodzi o wspomniane wydawnictwa, napotykamy tutaj także aspekt polski, gdyż muzycy Jazzanowy nie kryli nigdy silnej fascynacji polską szkołą jazzu lat 60 i 70, czego efektem były dwie kompilacje: The Polish Jazz oraz Vocal Jazz from Poland 1965-1975.
Bogata dyskografia niemieckiego kolektywu to prawdziwy kolekcjonerski labirynt: niezliczona ilość epek, studyjnych albumów, wydawnictw z remiksami, kompilacji autorstwa Jazzanovy, jak i różnej maści składanek, gdzie wykorzystywano utwory projektu. Stanowi pokaźny muzyczny zbiór, ale jest także swoistą podróżą po wielu stylistykach, o których była już mowa powyżej.
Wrocławska publiczność będzie miała okazję spotkać się z Jazzanovą krótko po wydaniu przez grupę albumu Funkhaus Studio Sessions!, który stanowi wypadkową najlepszych utworów projektu zagranych na żywo, wybranych zarówno przez muzyków Jazzanovy, jak i najbardziej oddanych fanów. Znajduje się na tej płycie przekrój działalności kolektywu, od wspomnianego debiutu Fedime’s Flight po Look What You’re Doin To Me z albumu Of All The Things z 2008 roku. Obecne są także interpretacje niektórych remiksów Jazzanovy. Czternaście utworów to także nowe kompozycje, jak I Human, napisany wraz z wokalista i basistą Paulem Randolphem, członkiem koncertowego składu, a aktualnie również głosem The Funkhaus Studio Sessions. Nie inaczej będzie podczas wrocławskiego koncertu, gdzie właśnie wspomniany Paul Randolph uraczy publikę swoim niepowtarzalnym wokalem.
Jazzanova + Paul Randolph present The Funkhaus Studio Sessions
5 grudnia 2013 roku, g.20.00
Klub Eter
Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19