Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na otwarcie wystawy Grupa Apellesa. Wernisaż odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 15 września.
Grupa Apellesa narodziła się podczas pleneru w Kołobrzegu, na który z różnych części Polski przyjechali: Ida Łotocka-Huelle, Krzysztof Izdebski-Cruz, Marcin Kołpanowicz i Leszek Maestro Żegalski. Owocem dyskusji z gospodarzem pleneru, Dariuszem Kaletą, stało się stowarzyszenie twórcze Grupa Apellesa, zawiązane po to, by realizować wspólne projekty malarskie.
Znany jedynie z imienia – nie z prac – ojciec malarstwa europejskiego, Apelles, wyznacza program artystyczny grupy: osadzenie w tradycji, poszanowanie powszechnych zasad postrzegania (perspektywa, światłocień), dbałość o warsztat malarski i nawiązanie do ideowego paradygmatu kultury europejskiej.
Grupa Apellesa wystawiała już m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, w Millenium Hall w Rzeszowie (wspólnie z Magdaleną Abakanowicz), w Hopfenmuseum w Wolnzach w Niemczech czy w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach.
Członkowie grupy brali udział w wystawach realizmu magicznego w Polsce i w Europie: Dante-Boska Komedia (Saeby w Danii oraz Viechtach w Niemczech), Light Fantastic (Galeria Roosen w St. Truiden w Belgii), Magical Dreams (Szczyrk–Turyn–Kołobrzeg–Włocławek).
Tego wymagamy od siebie i innych twórców: sprawności ręki, oka, wyobraźni i rozumu. Aby obraz był czytelny, rzeczywistość musi być rozpoznawalna w kategoriach wspólnego doświadczenia wzrokowego. Stałe doskonalenie warsztatu odtwarzania realnych form i iluzji przestrzeni jest głównym wyznacznikiem naszych artystycznych działań. Drugim, równie ważnym – poszukiwanie piękna, jakkolwiek by było przewrotne i skomplikowane, oraz harmonii i porządku, wbrew dominującemu obecnie w sztuce kultowi brzydoty, chaosu i rozpadu, jako depozytariuszy prawdy. Taka aksjologiczna triada piękna, harmonii i porządku stwarza warunki do kontemplacji, a ta z kolei – do wglądu w duchową sferę człowieka, co jest odwiecznym zadaniem sztuki. (…) Nasze malarskie światy różnią się bardzo między sobą, ale to nie one mają być podobne do siebie nawzajem, tylko postawa twórcza nieustannego doskonalenia języka, poważnej, wytężonej pracy i rozumienia zadania, jakie stawia sztuka – znalezienia wzoru dla świata i zawiłości losu, ujęcia egzystencjalnego doświadczenia w malarską formę. Aby móc się go podjąć, musimy pamiętać, skąd przychodzimy, i nie zatracić jedynego języka zdolnego ująć sprzeczności, w jakich przejawia się rzeczywistość – języka symboli.
Ida Łotocka-Huelle, fragment wstępu z albumu Grupy Apellesa
Grupa Apellesa
Wernisaż: 18 sierpnia 2013 roku
Czas trwania: do 15 września
Dom Artysty Plastyka w Warszawie