W ramach Festiwalu Światła Skyway 09, ktory będzie miał miesce w dniach od 11 do 16 sierpnia 2009 roku w Toruniu, członkowie brytyjsko – irlandzkiej grupy artystycznej Guerilla Lightning zmienią kolor uważanej za jeden z siedmiu cudów Polski panoramy Torunia. Partyzanci należą do międzynarodowej grupy twórców, którzy w połowie sierpnia 2009 roku wezmą udział w pierwszych toruńskich spotkaniach artystów światła.
Artyści interpretują niebo – tak brzmi podtytuł tego najnowszego toruńskiego festiwalu, nadany mu przez dyrektora artystycznego imprezy, portugalskiego kuratora Mario Caeiro. Festiwal organizuje instytucja TORUŃ 2016, koordynująca starania Torunia o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Na te sześć dni toruńskie Stare Miasto opanują instalacje świetlne autorstwa europejskich artystów, dyskusje o astronomii i sztuce, wykłady i akcje plenerowe.
Impreza nie będzie jednym z wielu spotkań polegających na wyświetlaniu wielkoformatowych projekcji świetlnych na zabytkowych obiektach. Toruński festiwal przyjął formę międzynarodowych spotkań artystów, dla których światło jest podstawowym budulcem ich sztuki.
Taką grupą jest też brytyjsko – irlandzka Świetlna Partyzantka czy też Partyzanckie oświetlenie jak można przetłumaczyć nazwę Guerilla Lightning. Ich działania to, jak sami piszą: zabawa i wzmacnianie świadomości co do siły światła. W Toruniu Partyzanci będą zmieniali kolor oświetlenia nadwiślańskiej panoramy Torunia, uznanej w plebiscycie dziennika Rzeczpospolita za jeden z najważniejszych, siedmiu cudów Polski. Profesjonalnie zaprojektowane oświetlenie architektoniczne poprawia nocny krajobraz naszych miast, ale wymaga energii elektrycznej. Aby zapewnić właściwą równowagę między korzyściami płynącymi z dobrego oświetlenia a nieodpowiedzialnym wykorzystaniem energii, potrzebna jest kontrola. Wierzymy, że ta kontrola powinna również objąć architektoniczną iluminację budynków – mówią twórcy. Guerrilla w swoim działaniu tworzy, poprzez odpowiednie oświetlenie, efemeryczne i magiczne chwile, które są rejestrowane i później wysyłane do mediów i polityków, aby wymóc działanie przeciw złemu oświetleniu.
Biorąc pod uwagę fakt, iż Skyway 09 odbywa się w mieście kojarzonym ze średniowieczną tradycją jakim bez wątpienia jest Toruń, wydarzenie to ma zachęcać do uczestniczenia w miejskiej sztuce, a także zamienić przemienić symboliczne miejskie mury w niezapomniane zbiorowe przeżycie.
Guerilla jest jedną z trzynastu grup i twórców, którzy zaprezentują swoje prace na Festiwalu Światła. Trzeba jednak dodać, że Skyway 09 jest inicjatywą, która nie ograniczy się tylko do sztuki. Festiwal łączyć będzie w sobie wątki sztuki światła oraz tematykę astronomiczną. To właśnie w Toruniu urodził się przecież wielki astronom Mikołaj Kopernik, to w Toruniu zainaugurowane zostały w dniu jego urodzin polskie obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
Organizatorzy chcą nie tylko wpisać się w obchody Międzynarodowego Roku Astronomii, ale także ukazać historyczne związki Torunia z niebem i wzmocnić je za sprawą działań artystycznych odbywających się w przestrzeni miejskiej. Gotycki Toruń ma stać się wielką scenografią, dla dużych i maleńkich – wirusowych, działań za pomocą światła.
Obok instalacji świetlnych, istotna dla festiwalu Skyway 09 będzie też część edukacyjna i seria wykładów oraz moderowanych spotkań, których uczestnikami będą naukowcy, teoretycy nauki, kuratorzy i artyści, miedzy innymi historyk nauki Arthur I. Miller, kosmolog Robert Priddey, matematyk i astronom Bernard Carr.
Od 11 do 16 sierpnia 2009 roku w Toruniu