ART.eria Trzeci Strzał to kolejna odsłona festiwalu sztuki, odbywającego się od 5 do 8 września w Częstochowie, na którym artyści atakując tkankę miejską, przenikają do jej najgłębszych struktur.
I tym razem artyści zaproszeni do udziału w Arterii zaszczepiają swoją twórczość w głównych arteriach miasta. Ich interwencje to coś więcej, niż tylko wizualna prowokacja i zatrzymanie na chwilę wzroku rozpędzonego przed siebie przechodnia. Jak zauważa Grzegorz Dziamski, artyści działający w przestrzeni publicznej toczą grę o miasto – współtworzą jego obraz i zabierają głos w sprawach publicznych, wtłaczając do miejskiej świadomości te zagadnienia, które na co dzień nie stanowią przedmiotu publicznego dyskursu. Artyści po swojemu tagują miejską przestrzeń, czekając na komentarz bezustannie dryfującego po płynnej rzeczywistości przechodnia, przesuwając granice pomiędzy tym, co publiczne i prywatne, na co dzień uwięzione w zwierciadle obijających się od siebie budynków.
Stąd też różnorodność zaproszonych do tegorocznej edycji Arterii twórców: Dominika Ritszela, Michała Smandka, Iwony Demko, Szymona Durka, Sztucznych Fiołków, Tomasza Musiała, Aleksandry Kozioł, kolektywu Paczdarek, duetu FRiKO, Aleksandry Ignasiak, Artura Chrzanowskiego, Nespoon, Niezależnego Teatru Tlen, Julii Kurek, Natalii Romik, Asi Miny, Marty Kapuścik, Kacpra Kapsy, Zuzanny Moczek i Marii Cieślak, którzy na co dzień posługują się rozmaitymi językami artystycznej wypowiedzi.
W programie Arterii m.in. warsztaty Asi Mina dla dzieci Muzyka z odzysku, które będą podróżą do muzycznego wnętrza, w czasie której każdy odnajdzie swój wewnętrzny rytm, dowie się, kto to był John Cage. Uczestnicy warsztatów wykonają jego słynne 4’33 oraz zrobią swój własny instrument.
Dariusz Dąbrowski na swoich warsztatach zafunduje dzieciakom wspólne malowanie przy pomocy szablonów. Grupa FRiKo zaprosi do gry w dwunastometrowe Scrabble, jak i stworzy Feminowskaz, będący czasową interwencją w Miejski System Informacji Turystycznej, polegający na dodaniu tablic wskazujących kierunek i odległość od dużych organizacji kobiecych na terenie Polski. Aleksandra Kozioł zachęci do wspólnego kreowania chabrowego pola, a Iwona Demko stworzy instalację, poświęconą trudnemu tematowi handlu kobiet. Michał Smandek przygotuje pracę Renowacje, która ma stać się zachętą do kreatywnego wykorzystania otaczającej przestrzeni, a Aleksandra Ignasiak zamierza dodać nieco koloru miejskiemu, szaremu asfaltowi.
Szymon Durek będzie próbował wprowadzić widzów do swojego artystycznego przeciągu, w którym widz będzie mógł doświadczyć wiatru oraz przeciągu wszystkimi zmysłami, gdzie stanem idealnym jest stan podobny do zahipnotyzowania. Znana streetarterka Nespoon przygotuje dla widzów najmniejszy pomnik Jana Pawła II, który ma stać się przeciwwagą do rekordowej wielkości figury papieża, którą można zobaczyć w Częstochowie. Natalia Romik, zamierza odwołać się do historii miasta, w której będzie doszukiwać się śladów społeczności żydowskiej. Grupa Sztuczne Fiołki, nominowana w 2012 roku do Paszportów Polityki, zamierza przekształcić III Aleję w galerię. Będzie także można poobserwować działania kolektywu Paczdarek, którzy zamierzają ujawnić nowe oblicze budynku Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Kilińskiego, jak również instalacje w wykonaniu Tomasza Musiała i Artura Chrzanowskiego.
Podczas tegorocznej Arterii nie zabraknie także happeningów, dobrej muzyki i pokazów filmowych, podczas których zaprezentują swoje realizacje Dominik Ritszel, Maria Cieślak, Marta Kapuścik, Julia Kurek, Zuzanna Moczek, Kacper Kaspa. Teatr Tlen przygotuje wydarzenie Orszak Weselny.
Festiwal ART.eria Trzeci Strzał:
od 5 do 8 września 2013 roku
Częstochowa