W dniach od 26 czerwca do 8 listopada 2009 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie, Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, prezentowana jest wystawa Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności.
Ze szklanych paciorków, pestek ogórka, a może ze skóry krokodyla? Haftowana, naszywana łuską rybią czy pleciona ze słomki? W kształcie antycznej urny, koszyka kwiatów czy podróżnego kuferka? Na bal, wycieczkę, a może do pracy? Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie można się przekonać jakie torebki były najbardziej modne w ciągu ostatnich kilkuset lat. Ponad dwieście zabytków wybranych z polskich kolekcji ilustruje historię damskiej torebki – od średniowiecznej sakiewki po torebkę na ramię kobiety pracującej. W dekoracji torebek odzwierciedlenie znalazły wszelkie kierunki obecne w sztuce zdobniczej. Forma torebki zmieniała się w zależności od jej przeznaczenia, a jej ewolucja w ciągu ostatnich dwustu lat w znacznej mierze oddaje proces emancypacji kobiet.
Wystawa będzie pierwszą w Polsce prezentacją w całości poświęconą historii torebki jako akcesorium mody. Pokażemy niemal 300 sakiewek, torebek i portfeli ze zbiorów polskich muzeów oraz wypożyczonych od osób prywatnych. Trzon wystawy stanowić będzie kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie. Pokazane zostaną m.in. siedemnastowieczne sakiewki o różnorakim prze-znaczeniu, woreczki na robótki ręczne z XVIII wieku oraz wspaniale zdobione châtelaines z tego samego stulecia. Dziewiętnastowieczne torebki i sakiewki zadziwią kunsztem wykonania oraz różnorodnością stosowanych technik i materiałów. Wizytowe torebki z egzotycznych skór i błyszczące balowe woreczki przybliżą modę pierwszej połowy XX wieku. Wartościowy zbiór stanowią też portfele i portmonetki, zwłaszcza kunsztownie haftowane portfeliki z XVIII stulecia oraz te wykonane
w Warsztatach Wiedeńskich oraz podczas kursów galanteryjnych Bonawentury Lenarta, organizowanych w Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie.
Muzeum Narodowe w Krakowie – Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich,
ul. Pijarska 8
26 czerwca – 8 listopada 2009