W sobotę 7 września odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe czytanie, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do zabawy oraz wspólnego czytania dzieł Aleksandra Fredry zapraszają Małopolskie Centrum Kultury Sokół i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu, Dom Komedii Aleksandra Fredry w Warszawie oraz Dom Literatury w Łodzi.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Rok temu w całej Polsce prezentowane były księgi Pana Tadeusza, w tym roku będą to dzieła imć Aleksandra hrabiego Fredry.
O godz. 19.00 Małopolskie Centrum Kultury Sokół i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu zapraszają na sądeckie Planty, przed pomnik Adama Mickiewicza. To miejsce, gdzie od wielu lat kilka razy w roku odbywają się wieczory literackie zatytułowane Pali się fajka nocy. Tam właśnie Zemstę czytać będą aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, ubrani w stylowe stroje z ostatniej inscenizacji arcydzieła polskiego mistrza komedii.
W przypadku złej pogody akcja zostanie przeniesiona do sali im. Romana Sichrawy w MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3).
Od godz. 10.00 do 14.00 Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu zaprasza na czytanie bajek oraz fragmentów komedii Aleksandra Fredry, przeplatane konkursami i zagadkami związanymi z jego twórczością.
Dom Komedii Aleksandra Fredry w Warszawie przygotował grę miejską osnutą wokół biografii pisarza. Zadania gry miejskiej Fredro: Rekonstrukcja nawiązują do losów pisarza i jego bogatej biografii. Od godziny 14.00 do 18.00 organizatorzy zapraszają do przygody, która pozwoli na nowo poznać życiorys autora Zemsty przy okazji przypadającej w tym roku 220. rocznicy Jego urodzin. Gra rozpocznie się w Ogrodzie Saskim, przy Wielkiej Fontannie. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy szukają doskonałej zabawy na wrześniowe popołudnie. Udział w grze jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
Chcemy zrekonstruować życiorys Fredry, pokazać uczestnikom nieznane oblicza komediopisarza. Podczas gry nikt nie będzie się nudził, przygotowaliśmy zadania dla starszych i młodszych, znających już twórczość i biografię naszego romantyka i tych, którzy jeszcze jej nie poznali. Wystarczy chcieć i podjąć wyzwanie – mówi Katarzyna Kwiecień z Domu Komedii.
Gra będzie wędrówką, którą uczestnicy odbędą wraz z Aleksandrem Fredrą – będą poznawać perypetie i życiowe wyzwania, którym stawiał czoła autor. Gra składa się z 7 punktów, celem graczy jest zrealizowanie zadania związanego z wybranym fragmentem biografii Fredry. Wykonując zadania, gracze zrekonstruują Fredrę – odtworzą jego losy i wizerunek.
Łódzkie Narodowe Czytanie Fredry odbędzie się w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym (ul. Konstantynowska 8/10) o godzinie 12.00. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy – w swoich komediach, a zwłaszcza bajkach, Fredro często wykorzystywał motywy zwierzęce. Każdy z nas pamięta przecież Małpę w kąpieli, Osiołkowi w żłoby dano czy słynną frazę z Zemsty:
Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby.
Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry
7 września 2013 roku
Nowy Sącz, Wałbrzych, Warszawa, Łódź