Gwałt porządkuje świat to hasło VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. 12 października, podczas jednego z wykładów, znaczenie tegorocznego hasła spróbuje rozwikłać profesor Philip Zimbardo.
Gwałt od wieków jest częścią naszego życia i zawsze był on podstawą wszystkich przejawów agresji […] zło zawsze istniało i zawsze będzie istnieć. Nie chodzi więc o to, aby je wyplenić, lecz o to, aby zauważać i doceniać tych ludzi, którzy żyją na co dzień w opozycji do tego zła – twierdzi wybitny amerykańskich psycholog społeczny prof. Philip Zimbardo, który będzie gościem specjalnym VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław.
W trakcie zaplanowanego na 12 października 2013 roku wystąpienia pt. Czy gwałt porządkuje świat – relacje dobra i zła w kulturze współczesnej prof. Zimbardo spróbuje odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie rodzi się ludzka potrzeba czynienia zła, dlaczego zwyczajni, dobrzy ludzie zdolni są do popełnienia najbardziej ohydnych i przerażających zbrodni. Poza diagnozą stanu rzeczy prof. Zimbardo spróbuje również odpowiedzieć na pytanie o to, w jaki sposób ludzie mogą zabezpieczać się przed coraz bardziej wyrafinowanymi, skierowanymi w ich stronę systemowymi formami przemocy. Wykład prof. Philipa Zimbardo to próba rozszyfrowania hasła tegorocznej edycji, zmierzenia się z jego wielowymiarowością.
Prof. Philip Zimbardo – amerykański psycholog społeczny, od 1968 roku profesor Uniwersytetu Stanforda, autor Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego, twórca Kliniki Nieśmiałości, jego książki, z których najpopularniejsze to Psychologia i życie, Paradoks czasu i Efekt Lucyfera tłumaczone były na dziesiątki języków i wydawane na całym świecie; obecnie prowadzi Heroic Imagination Project, w ramach którego promuje bohaterstwo w życiu codziennym; w Nikiszowcu, robotniczej dzielnicy Katowic, otworzył pierwsze na świecie Zimbardo Youth Center.
Wykład prof. Philipa Zimbardo – Czy gwałt porządkuje świat? Relacje dobra i zła w kulturze współczesnej:
12 października 2013 r., godz. 12.00
ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Teatr Polski
Wrocław