Od 5 października w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie będzie można ogląda wystawę rysunków Jacka Gawłowskiego.
Jacek Gawłowski urodził się w 1957 roku w Warszawie. Jest grafikiem, ilustratorem i karykaturzystą. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Teresy Pągowskiej i Henryka Tomaszewskiego, gdzie uzyskał dyplom w 1981 roku.
Debiutował w tygodniku Zwierciadło w 1972 roku. Publikował swoje prace także w Szpilkach, The Warsaw Voice, Tygodniku Literackim, Przeglądzie Technicznym, Magazynie Rodzinnym i Zarządzaniu, jednak najbardziej znany jest z rysunków do Gazety Wyborczej, dla której pracuje od 1989 roku.
Zajmuje się także tworzeniem komiksów inspirowanych nastrojem czarnych kryminałów oraz ilustracjami książkowymi – na przykład do albumu z tekstami Michała Ogórka Najlepszy ogórek, czyli kalendarz na każdy rok. Bardzo ważne miejsce w jego twórczości zajmuje karykatura. Tworzy podobizny znanych postaci ze świata literatury czy polityki a także satyryczne komentarze do otaczającej nas rzeczywistości. Jest autorem portretu Człowiek Roku 1989 – Lech Wałęsa” w projekcie zainicjowanym przez El Periodico w Barcelonie w 1989 roku.
Gawłowski nie używa w procesie tworzenia komputera. Jego warsztat stanowią tradycyjne środki plastyczne. Dzięki temu nadaje każdej z ilustracji indywidualny charakter. Jedne są szkicowe, stworzone z kilku linii, inne bardziej precyzyjne i dopracowane – za pomocą kreskowania i plam tuszu artysta nadaje im światłocień i głębię. W niektórych pracach pojawia się kolor, co nadaje im bardziej malarskiego stylu. Gawłowski jest laureatem Nagrody Młodych im. Henryka Grunwalda oraz Nagrody im. Eryka Lipińskiego.
Jego indywidualne wystawy odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej (2009), Muzeum Karykatury (1996), Galerii Pokaz (1991) i Teatrze Rozmaitości (2001) w Warszawie oraz w Krzywym Domku w Sopocie (2008). Brał on też udział w wielu wystawach zbiorowych. W 2006 roku wydał album Gawłowski zawierający wybrane rysunki jego autorstwa.
Jacek Gawłowski
Wystawę można oglądać od 5 do 23 października 2013 roku
Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie