Od 17 września w Galerii Zajazd w Krakowie można oglądać wystawę artystów skupionych wokół grupy Sisto Gallery pt. Tam gdzie mieszkają anioły.
Organizatorzy zapraszając do obejrzenie wystawy Tam gdzie mieszkają Anioły zachęcają do zatrzymania się na chwilę przy tym nieziemskim bycie i zobaczenia co w ich temacie mają do powiedzenia artyści skupieni wokół grupy artystycznej Sisto Gallery. Z braku miejsca nie można z osobna zaprezentować ich twórczości ani sylwetek, dlatego najlepiej jak każdy widz otworzy serce i umysł i wniknie w świat, jaki tym razem zaprezentują nam w malarstwie: TOja Joanna Tokarczyk, Jolanta Biedroń, Anna Rosiek, Anna Masiul-Gozdecka, Jolanta Hałas, Halina Kaźmierczak, w fotografii: Joanna Bąk i Marek Pabis. Będzie można obejrzeć i nabyć ceramiczne anioły Andrzeja Wolfartha.
Pierwszą odpowiedzią jaka nam się nasuwa to oczywiście Niebo. To co w naszej kulturze nazywamy niebem posiada również inne określenia i zamienniki. Możemy śmiało powiedzieć, że Anioły zamieszkują również siedem sfer niebiańskich, miejsca światła, miasta wspaniałości, wyższe królestwa. Świetliste światy i sfery anielskich królestw są niezwykłymi miejscami siły położonymi poza płaszczyzną ziemską. Wypełnione są nieskończonym pięknem, harmonią, miłością i szczęśliwością. Oprócz przysłowiowych krain mlekiem i miodem płynących, Anioły zamieszkują również serca ludzi i są we wszystkim, co jest żywe.
Kim z kolei jest Anioł? Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa ἄγγελος (ángelos, według wymowy bizantyjskiej ánhielos), znaczy posłaniec. W Starym Testamencie analogiczne byty duchowe były nazywane w języku hebrajskim mal’ach – co również znaczyło posłaniec. Najstarsze wyobrażenia aniołów znamy już ze starożytnego Egiptu i Babilonii. Religie tych cywilizacji zamieszkiwały całe zastępy niezwykłych duchów i istot, będącymi pośrednikami między bogami a człowiekiem.
Ukazywano ich rozmaicie, również jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Starożytnym aniołom przypisywano pewien rodzaj cielesności, co znajduje odzwierciedlenie w apokryficznej Księdze Henocha. Opisane Anioły płodziły dzieci, odczuwały głód i pragnienie. Najtrwalszy wizerunek Anioła pochodzi ze Starego Testamentu (Rdz 3, 24; księgi prorockie). Biblia jednakże nie za wiele mówi o naturze i rodzajach tych bytów. Więcej informacji przekazują pisma kabalistyczne oraz apokryfy.
Tam gdzie mieszkają anioły
Wernisaż: 17 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 października 2013 roku
Galeria Zajazd Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
Kraków