12 i 13 października w CSW Łaźnia w Gdańsku odbędą się wykłady i spotkania Art+Science Meeting.
Progresywna sztuka podejmuje dziś zadania badań kulturowych wpisując się przy tym zwykle w nurt teorii krytycznej, a również prowadzi dialog twórczo z biotechnologią, genetyką, informatyką, nanotechnologią, badaniami nad sztucznym życiem i sztuczną inteligencją, jak i z licznymi dyscyplinami inżynierskimi.
W ramach październikowego cyklu będzie można spotkać się z piątką badaczy. Duet dr Martha Blassnigg i prof. Michael Punt przedstawią nam temat: Darwin, Gosse i Bergson: biologia, sztuka i wyobraźnia. Prezentację Evolution Haute Couture: sztuka, nauka i wiek postbiologiczny przedstawi Dimitrij Bułatow – artysta, kurator i teoretyk zajmujący się od wielu lat zależnościami pomiędzy nauką i sztuką – poświęca swojej najnowszej publikacji.
Głównym tematem kolejnego spotkania pt. Refleksje nad tworzeniem wystawy Brains: the Mind as Matter w londyńskiej Wellcome Collection będzie mózg, któremu kurator Marius Kwint poświęcił wystawę w londyńskim Wellcome Collection. Cykl ten zakończy wykład prof. Ryszarda W. Kluszczyńskiego W stronę kreacji postludzkiej. Od sztuki kinetycznej do bio-robotycznej.
12 października 2013 roku
- godz. 18.00-19.15 – Darwin, Gosse i Bergson: biologia, sztuka i wyobraźnia, Michael Punt & Martha Blassnigg
- godz. 19.30-21.30 – Evolution Haute Couture: sztuka, nauka i wiek postbiologiczny, Dmitrij Bułatow
Prof. Michael Punt – profesor na Wydziale Sztuki i Technologii Uniwersytetu w Plymouth, gdzie zwołuje zebrania grupy badawczej Transtechnology. Jest także redaktorem naczelnym Leonardo Reviews. Doktorat obronił na Uniwersytecie w Amsterdamie (Wczesne kino i świat obrazów technologicznych). Jest współautorem dwóch książek na temat mediów audio-wizualnych i świadomości. Opublikował ponad 80 artykułów na temat historii kina oraz technologii cyfrowej w najważniejszych pismach naukowych.
Dr Martha Blassnigg – jest antropologiem kultury i mediów oraz teoretykiem filmu i kina z doś-wiadczeniem w tworzeniu filmów dokumentalnych i w renowacji filmu. Jest asystentem w Transtechnology Research na Uniwersytecie w Plymouth oraz redaktorem Leonardo Reviews. Podejmuje badania historyczne, które mają na celu umiejscowienie meta-fizycznego wymiaru technologii i sztuki w ramach dyskursów filozofii umysłu, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia percepcji mediów audiowizualnych. Obecnie współpracuje przy tworzeniu projektu HERA UE Technology, Exchange and Flow: Artistic Media Practices and Commercial Application.
Dmitrij Bułatow – artysta, teoretyk, badacz. Jego praca koncentruje się wokół różnych aspektów działań interdyscyplinarnych w obrębie sztuki i nauki (robotyka, bioinżynieria, genetyka, nanotechnologia itp.). Jest autorem ponad 30 artykułów na temat sztuki współczesnej. Jego prace prezentowane były na ponad 100 wystawach, w tym Bunker Poetico (49. Biennale w Wenecji, 2001), Davaj! Russian Art Now (Berlin, Wiedeń, 2002), Brain Academy Apartment (50. Biennale w Wenecji, 2003), 3durch3 (Kassel, 2004), Art of Tortures and Executions (Kaliningrad, 2005), Eastern Neighbours (Utrecht, 2006), Victory over the Sun (Moskwa, 2007) i innych.
13 października 2013 roku
- godz. 15.00-16.15 – Refleksje nad tworzeniem wystawy Brains: the Mind as Matter w londyńskiej Wellcome Collection, Marius Kwint
- godz. 16.30-18.00 – W stronę kreacji postludzkiej. Od sztuki kinetycznej do bio-robotycznej, Ryszard W. Kluszczyński
Marius Kwint – historyk kultury, kurator i wykładowca na Uniwersytecie w Portsmouth. Jego głównym obszarem zainteresowań jest relacja sztuki, nauki i kultury wizualnej. Bada zmieniające się postawy wobec świata, w szczególności jak kultura zmienia się na przestrzeni czasu i w różnych miejscach. Wraz z Lucy Shanahan był kuratorem wystawy Brains: the mind as matter prezentowanej w Wellcome Collection w Londynie, którą obejrzało ponad 100 tysięcy odwiedzających. Jest także autorem książki towarzyszącej wystawie Brains: The Mind As Matter.
Prof. dr hab. Ryszard W. Kluszczyński – kierownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zajmuje się problematyką sztuki nowych mediów, filmem awangardowym, teorią sztuki, kulturą alternatywną oraz zagadnieniami cyberkultury i społeczeństwa informatycznego. W latach 1990 – 2001 był kuratorem filmu, wideo i sztuk multimedialnych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie; kurator międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Poznaniu w 2010 r. Jest dyrektorem artystycznym projektu Art+Science Meeting.
Art+Science Meeting
Wykłady odbędą się 12 i 13 października 2013 roku
CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk, Dolne Miasto