14 października 2003 r. w Bunkrze Sztuki w Krakowie otwarcie wystawy Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej – Kraków 2003, która będzie jakby drugą częścią tegorocznego Triennale Grafiki.
W polskiej grafice zdarzyła się rzecz bez precedensu. Na konkurs Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej organizowany przez MTG – Kraków przysłano prawie pół tysiąca prac. Większość z nich reprezentowała wysoki poziom artystyczny i można już chyba mówić o nowej fali polskiej sztuki graficznej.
Młodzi artyści w równym stopniu wykorzystują tradycyjny warsztat jak i technologię cyfrową. Założeniem konkursu było przyznanie tylko jednej głównej nagrody Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej oraz trzech wyróżnień. Jury, które po raz pierwszy nie było bezpośrednio związane ze środowiskiem grafików, dokonało radykalnej selekcji.
W jego skład wchodzili: Piotr Sarzyński – publicysta Polityki, Ewa Gorządek – kurator wystaw w CSW Zamek Ujazdowski, Janusz Krupiński – filozof, teoretyk designu, Olaf Cirut – młody artysta, Katarzyna Wojtyga – redaktor naczelna -grafii. Na wystawę pokonkursową, wybrano 102 (61 artystów) najbardziej “świeże” i przekonujące prace. Ich autorzy nie tylko w mistrzowski sposób zmierzyli się z warsztatem, ale także podjęli próbę odnalezienia własnej społecznej tożsamości.
Jest to wartość tym cenniejsza, że każdy z nich stoi dopiero u progu artystycznych wyborów i podlega presji komercji. Patrząc na bezkompromisowość najlepszych, łatwiej zrozumieć, że warto podjąć ryzyko wytrwania przy trudnej drodze opisywania rzeczywistości sztuką.