Dnia 10 sierpnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie nastąpi otwarcie wystawy Niezwykle Rzadkie Zdarzenia / Dystrybucja Nooawangardy. Wystawa to eksperymentalny projekt badawczo-artystyczny powstały w wyniku intensywnej interakcji sztuki i nauki. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 września 2009 roku.
Wystawa stanowi jeden z etapów trwającego ponad rok dialogu artystów i naukowców poświęconego fenomenowi Niezwykle Rzadkich Zdarzeń oraz relacjom pomiędzy naukami o złożoności a sztuką. Dialog ten stał się katalizatorem wystąpienia generacyjnego grupy młodych artystów i architektów, których działalność możemy zdefiniować, zgodnie z prezentowanym na wystawie manifestem, jako Nooawangarda.
W salach wystawowych CSW na chwilę zagości interdyscyplinarne laboratorium Nooawangardy, w którym artyści i architekci inspirujący się współczesną nauką o złożoności i naukowcy zajmujący się złożonością a inspirujący się sztuką, będą badać możliwości współpracy pomiędzy swoimi dyscyplinami testując koncepcję Niezwykle Rzadkich Zdarzeń. Koncepcja ta rozwija się pomiędzy sztuką i nauką będąc jednym z efektów refleksji w ramach nauk o złożoności. Tworzona jest przez tak wybitnych uczonych, jak Prof. Andrzej Nowak czy Nassim Nicholas Taleb, i głosi, iż najważniejsze zmiany w danych układach złożonych (społecznych, ekonomicznych, ekologicznych etc.) następują poprzez zaistnienie w nich, nagle i w sposób nieprzewidywalny Niezwykle Rzadkiego Zdarzenia, które z definicji nie daje się powtórzyć. Ze względu na ten fakt koncepcja ta postuluje odejście od dominującego w nauce skupienia na badaniu miar centralnych, średniej, status quo i podważa sensowność przeprowadzania laboratoryjnych eksperymentów odrzucających wszelkie niepowtarzalne oraz pozornie nie wpływające na wynik badania szumy, outliery, błędy, niezwykle rzadkie zdarzenia etc. Według Nowaka i grupy obecnych na wystawie artystów, z którymi współtworzył oddolne, niezależne seminarium, nauka w perspektywie Niezwykle Rzadkich Zdarzeń i paradygmatu złożoności przybliża się do sztuki.
Wystawa składa się z trzech równoprawnych i przemieszanych modułów: naukowego, artystycznego i architektonicznego, we wszystkich trzech podejmując problematykę złożoności i Niezwykle Rzadkich Zdarzeń. Prezentuje głównie realizacje twórców urodzonych w latach 70. Będzie można zobaczyć prace Janka Simona, Agnieszki Kurant, Aleksandry Wasilkowskiej. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane dwa teoretyczne projekty miast utopijnych Friedmana i Roche’a. Ekspozycji towrzyszyć też będzie cykl seminariów.
Ważnym elementem wystawy jest Manifest Nooawangardy i Nowej Autonomii Sztuki powstały w wyniku spotkania młodych artystów z naukowcami zajmującymi się złożonością (termin nooawangarda odnosi się do wyrażenia noosfera Teiharda de Chardin mającego określać sferę międzyludzkiej wymiany symbolicznej, komunikacji idei i dyfuzji wiedzy). Prace uzupełnione zostały realizacjami zaproszonych przez młodych artystów gości z innych generacji, na różne sposoby dopełniających i inspirujących ich pracę (Francois Roche, Yona Friedman, Luc Steels, Andrzej Nowak, Edwin Bendyk). Jedną z głównych prac stworzonych specjalnie na wystawę będzie Archiwum Niezwykle Rzadkich Zdarzeń Prof. Nowaka, gromadzące ciągle rozrastający się zbiór wideo-wywiadów przeprowadzonych przez niego z najwybitniejszymi przedstawicielami różnych odłamów nauk o złożoności, dotyczących roli Niezwykle Rzadkich Zdarzeń w polu ich badań.
Ważnym wymiarem tej prezentacji jest nacisk na interdyscyplinarność, operowanie kategorią aktu sztuki (jako swoistego niezwykle rzadkiego zdarzenia), który może pojawić się w każdej dziedzinie twórczości (naukowej, jak i kulturowej). Wystawa staje się refleksją nad naturą twórczości w ogóle, nad autonomią sztuki i nauki współcześnie w dobie coraz bardziej złożonej rzeczywistości rządzonej przez rzadkie zdarzenia, w czasie tzw. kapitalizmu kognitywnego (kreatywnego, twórczego), pasożytującego na, fundującej każdą prawdziwie oryginalną twórczość naukową i kulturową, autonomii aktu sztuki, w dobie nauk o złożoności. Zainspirowaną powyższym kontekstem, własną definicję aktu sztuki twórcy wystawy zawarli w prezentowanym na niej manifeście.
10 sierpnia 2009 roku o godzinie 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa