Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zaprasza na cykl Film – ideologie – nazizm. Trzy portrety zła. Filmy będzie można obejrzeć 3, 9 i 16 października.
Film wciąż stawia pytanie o źródła ideologii, która doprowadziła do najstraszliwszej w dziejach zagłady narodu; o korzenie zła, którego wciąż nie udało się opanować. Zmaga się z ponurą diagnozą na temat jednostek i społeczeństw, szukając szansy na ich moralną naprawę, ale nie zawsze w tę możliwość wierząc.
W ramach cyklu pokazane będą trzy obrazy. Propagandowy Triumf woli Leni Riefenstahl, nakręcony podczas zjazdu NSDAP w Norymberdze w 1934 roku, dokumentuje początki zbiorowej fascynacji nazizmem. Biała wstążka (Michael Haneke, 2009) próbuje dotrzeć do najgłębszych źródeł zła, tam gdzie pozostaje ono jeszcze ukryte, a przez to jego siła nieprzewidywalna. Osadzony we współczesnej Ameryce Fanatyk (Henry Bean, 2001) ukazuje, że nazizm jest wciąż nie mniej radykalny i niebezpieczny.
- 3 października, czwartek, wstęp wolny
Triumf woli, reż. Leni Riefenstahl (1935)
Film niezwykle utalentowanej niemieckiej reżyserki, która od 1934 roku towarzyszyła z kamerą Hitlerowi, dokumentuje zjazd NSDAP w Norymberdze w 1934 roku. Z nakręconych wówczas 400 km taśmy filmowej powstał obraz o niezwykłej sile wyrazu, który, co dziś trudno zrozumieć, nagrodzony został przed wojną na międzynarodowych festiwalach w Wenecji i Paryżu.
Mimo że sama reżyserka uznawała Triumf woli wyłącznie za dokument, a swoją fascynację kanclerzem III Rzeszy tłumaczyła polityczną naiwnością, film niewątpliwie był propagandą faszystowskiej ideologii. Dziś pozostaje szokującym zapisem wybuchu narodowosocjalistycznego szaleństwa.
- 9 października, środa, bilety: 5 zł
Biała wstążka, reż. Michael Haneke (2009)
Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, mistrzowsko zrealizowany czarno-biały portret niemieckiej wsi z przełomu 1913 i 1914 r – pozornie spokojnej, skupionej na codzienności i bogobojnej wspólnoty, która skrywa mroczne tajemnice.
Michael Haneke, autor między innymi Funny games i Ukrytego, od lat próbuje rozwikłać zagadkę zła. Lokalizuje je tam, gdzie jego obecność wypieramy, wytrącając nas z kruchego poczucia bezpieczeństwa. Korzenie totalitaryzmów, jak pokazuje Haneke, sięgają głębiej niż może się wydawać. W swoim statu nescendi są niemal nie do uchwycenia, w więc także niemożliwe do zniszczenia.
- 16 października, środa, bilety: 5 zł
Fanatyk, reż. Henry Bean (2001)
Jeden z najważniejszych w ostatnich latach filmów o współczesnym neonazizmie i religijnym zagubieniu. Opowieść o młodym Żydzie, którego bunt wobec Boga i środowiska żydowskiego przyjmuje radykalną formę fanatycznego antysemityzmu. Inspiracją dla reżysera była historia chłopca, który w 1965 roku wstąpił do Amerykańskiej Partii Nazistowskiej, a kiedy jego żydowskie pochodzenie zostało zdemaskowane, popełnił samobójstwo.
Fabularny debiut Henry’ego Beana nagrodzony został między innymi nagrodą jury na prestiżowym festiwalu kina niezależnego w Sundance oraz Złotym Jerzym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Dla Ryana Goslinga, odtwórcy głównej roli, film stał się początkiem aktorskiej kariery.
Film – ideologie – nazizm. Trzy portrety zła
3, 9 i 16 października 2013 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie