Do 8 grudnia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie będzie można oglądać wystawę podsumowującą jubileuszową, 20. edycję konkursu Dobry Wzór.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 190 produktów i usług. Spośród nich eksperci IWP zakwalifikowali do finału 99 produktów i usług. 23 października odbyły się obrady multidyscyplinarnego jury, które wybrało finalistów w każdej z 7 kategorii – Dom, Praca, Sfera publiczna, Usługi, Nowe Technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały.
W kategorii Dom, w której rywalizowały 34 finałowe produkty tytuł Dobry Wzór otrzymały:
- System RONDO – drzwi płaskie projektu Iwony Plińskiej, których producentem jest Interdrex Sp. z o.o. Doceniono innowacyjny pomysł drzwi przesuwno-obrotowych, które oszczędzają przestrzeń, sprawdzają się w małych pomieszczeniach, są wygodnym rozwiązaniem np. dla osób poruszających się na wózku, co włącza system w zakres projektowania uniwersalnego.
- Wanna Palomba Collection autorstwa Ludovica i Roberto Palomby. Jury doceniło nowoczesną formę wanny, która jest symbolem współczesnego stylu urządzania domowych salonów kąpielowych i zapowiedzią rozwoju trendu wzorniczego i marketingowego.
W sferze Pracy, spośród 17 finałowych produktów jury nagrodziło:
- Jednostkę odzysku ciepła OXeN marki Flowair. Za projekt odpowiada Rafał Dętkoś i dział badawczo rozwoju firmy Flowair. Jury uznało Oxen za wzór innowacyjności i projektowania kompleksowego – począwszy od ograniczenia elementów konstrukcyjnych, przez uproszczenia sposobu montowania produktu aż po intuicyjną obsługę. Urządzenie zapewnia energooszczędną wentylację, pozwalającą odzyskiwać ciepło.
- Kasę fiskalną ELZAB K10 projektu Ergo Design Jury doceniło produkt za nowoczesne funkcje i doskonałe parametry wytrzymałościowe.
W Sferze publicznej, w której znalazło się 16 finalistów, tytuł Dobry Wzór zdobyła:
- Lokomotywa multisystemowa Gama Marathon marki PESA, za której projekt odpowiadają Bartosz Piotrowski (sylwetka zewnętrzna) oraz Mariusz Gorczyński (kabina maszynisty). Jury dostrzegło w projekcie lokomotywy Gama Marathon nie tylko najnowsze technologie i wielofunkcyjność (lokomotywa może być wykorzystywana tak do przewozów pasażerskich jak i towarowych), ale także aspekt humanistyczny i ergonomiczny (jako pierwsza w historii polskiego kolejnictwa posiada kabinę wyposażoną w toaletę i kuchenkę dla maszynisty). Uwagę zwróciła również dopracowana strona estetyczna.
- System modułowych mebli do użytku publicznego Miejski Salon autorstwa Grzegorza Bienia, Michała i Eweliny Gdak. Meble powstały w wyniku konsultacji społecznych, co pozwoliło zaprojektować zestaw odpowiadający na konkretne zamówienie, spełniający funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne.
W Sferze usług jury wybrało:
- Objazdowe Kino Orange, za którego projekt odpowiadają Paweł Adamski, Adrian Jagieliński i Anna Słomka, a którego usługodawcą jest Outdoor Cinema Sp. z o.o. Doceniono społeczny aspekt kina objazdowego, które wyrównuje różnice w dostępie do kultury, łączy komercję z misją społeczną.
W kategorii, która pojawiła się po raz pierwszy w tegorocznej edycji – Nowe technologie – tytuł Dobry Wzór otrzymała:
- Kolorowa drukarka 3D ProJet 660 PRO. Projekt zespołu projektowego 3D Systems. Jurorzy dostrzegli w produkcie niezwykłą innowacyjność – krótki czas budowania modeli, rekordową wydajność, wysoką precyzję i bardzo niskie koszty eksploatacji. Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość nanoszenia grafiki na modele, oraz możliwość uzyskania kolorystycznych przejść tonalnych.
W kategorii Grafika użytkowa i opakowania nagrodę Dobry Wzór 2013 otrzymała:
- Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego w Warszawie projektu Mesmer Center. Doceniono spójność i konsekwencję zastosowania komunikacji dla czterech oddziałów muzeum na licznych drukach (plakatach, publikacjach, albumach, biletach) i w projekcie strony www oraz nowoczesność i podkreślenie charakteru instytucji.
W kolejnej kategorii, która pojawiła się w konkursie Dobry Wzór po raz pierwszy – Nowe materiały zwyciężyła:
- Tkanina 3d Architextile projektu Aleksandry Gacy. Jury wyróżniło tkaniny Architextile, jako materiał łączący tradycję i nowoczesność, który poza walorami estetycznymi ma wielki potencjał zastosowań praktycznych.
Minister Gospodarki specjalną nagrodę – Wzór Roku 2013 przyznał lokomotywie multisystemowej Gama Marathon marki PESA.
Natomiast prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas tytułem Designer Roku 2013 wyróżniła Joannę Leciejewską, autorkę prezentowanej w kategorii Dom lornetki 8X56 ROH wyprodukowanej przez firmę Delta Optical, oraz współautorkę (wraz z Piotrem Kuchcińskim) zestawu mebli 4You marki Vox. Swój wybór Prezes przyznała za połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika.
Dobry Wzór – wystawa pokonkursowa
25 października – 8 grudnia 2013 r.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Warszawa