Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 13 – 18 września. Wówczas w Elblągu, w Światowidzie odbywać się będą Repliki Festiwalu.
Repliki od wielu lat towarzyszą FPFF w Gdyni umożliwiając elbląskim widzom kontakt z dobrym, premierowym kinem. Impreza odbywa się w tym samym czasie co gdyński festiwal, daje więc niecodzienną możliwość pokazywania filmów uczestniczących w konkursie o Złote Lwy oraz jego laureatów. Mają charakter przeglądu – każdego dnia odbywa się jedna projekcja filmu biorącego udział w festiwalu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13 – 19 września 2004.
Na program Replik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych składają się nie tylko prezentacje najnowszych produkcji. W czasie imprezy organizowane są uroczyste premiery i koncerty.
Zapraszamy wszystkich miłosników kina – mamy nadzieję, że Repliki, jak zwykle będą okazją do spotkań z twórcami filmowymi, dyskusji i wymiany poglądów, a nasze przedsięwzięcie raz jeszcze pokaże, że rodzime produkcje, mimo kontrowersji wokół nich, nadal budzą żywe i niegasnące zainteresowanie wśród widzów.
Program Replik 29. FPFF w Gdyni 13-19 września 2004
13 września /poniedziałek/
Wesele
reż: Wojciech Smarzowski
wyst: Tamara Arciuch-Szyc, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa, Iwona Bielska, Maciej Stuhr
Tragikomiczna, pełna obyczajowych obserwacji opowieść o dniu, w którym wszystko może się zdarzyć. Wspaniałe momenty związane z marzeniami sąsiadują z chwilami grozy, a na radosne oczekiwanie na rozpoczęcie własnego życia u boku kochającej osoby kładzie się cień pieniędzy.
14 września /wtorek/
Ono
reż: Małgorzata Szumowska
wyst: Małgorzata Bela
Życie Ewy nabiera nowego sensu, kiedy zachodzi w ciążę i dowiaduje się, że płód potrafi słyszeć. Początkowo nieśmiało, potem coraz pewniej dziewczyna próbuje małemu człowiekowi objaśniać świat i przygotować do przyszłego, samodzielnego życia. Opowiada dziecku o tym, co jest w życiu najważniejsze: o miłości i nienawiści, radości i smutku, krzywdzie i przebaczeniu. I o tym, co nieuchwytne… Rozmowa z dzieckiem staje się dla Ewy próbą zrozumienia świata i analizy własnego życia. Uczy się definiować pojęcia i uczucia. Przede wszystkim zaś odkrywa piękno życia.
15 września /środa/
Mój Nikifor
reż: Krzysztof Krauze
wyst: Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk
Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech. W 1960 roku jego losy krzyżują się z Marianem Włosiński, młodym malarzem. Włosiński początkowo chce pozbyć się natręta, lecz gdy go lepiej poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz, niesamowitą siłę jego malarstwa, brak przywiązania do doczesności i pokorę wobec sztuki. Porzuca malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad genialnym malarzem. Siedem lat później w warszawskiej "Zachęcie" odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu.
16 września /czwartek/
Ogród rozkoszy ziemskich
reż: Lech Majewski
wyst: Chris Nightingale, Claudine Spiteri
Adaptacja powieści Lecha Majewskiego "Metafizyka". Bohaterami filmu są Chris, inżynier okrętowy, samotnik żyjący w świecie symetrii i arytmetyki, i Claudia – Włoszka zafascynowana malarstwem Hieronima Boscha i średniowieczną alchemią. Oboje poszukują swojego miejsca w świecie, próbują na różne sposoby znaleźć i wypowiedzieć prawdę o swoim życiu. Chris kręci kamerą wideo każdą chwilę spędzoną razem, Claudia z kolei, próbuje rozszyfrować ukryte w obrazie „Ogród ziemskich rozkoszy” Boscha wskazówki, jak osiągnąć raj za życia, na Ziemi.
17 września /piątek/
Pręgi
reż: Magdalena Piekorz
wyst: Michał Żebrowski, Wacław Adamczyk, Jan Frycz
Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. Życie wypełnia mu chodzenie po jaskiniach i pisanie tekstów do gazet. W oczach rówieśników, kolegów z bazy, jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka.
18 września /sobota/
TuliPany
reż: Jacek Borcuch
wyst: Jan Nowicki, Małgorzata Braunek, Zygmunt Malanowicz, Tadeusz Pluciński,
Andrzej Chyra
Historia trzech podstarzałych lowelasów. Główni bohaterowie uświadamiają sobie w wieku 60 lat, że czas płynie. Za chwilę mogą odejść. W obliczu nieuchronnego końca próbują podjąć być może ostatnie decyzje w swoim życiu. Przewartościowują swoje światy.
19 września /niedziela/
Vinci
reż: Juliusz Machulski
wyst: Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Kamila Baar
Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem Cuma – specjalista od kradzieży dzieł sztuki – wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował Gruby, paser, który zleca Cumie kradzież "Damy z łasiczką". Cuma kompletując ekipę zaczyna od byłego wspólnika Juliana – specjalisty od ładunków wybuchowych. Ten nie chce wracać do złodziejskiego fachu, który porzucił, ale jednocześnie ma dług wdzięczności wobec przyjaciela, który nie wydał go w śledztwie…
Wszystkie seanse rozpoczynają się o godz. 18.00.
Dodatkowe działania:
Promocja książki Marka Haltofa, Kino polskie we współpracy z Wydawnictwem ‘słowo ‘ obraz terytoria’ (planowana jest m.in. krótka prelekcja nt. kina polskiego, którą miałby wygłosić tłumacz książki, filmoznawca dr Mirosław Przylipiak).
Aktualnie prowadzone są rozmowy nt. udziału w projekcjach następujących twórców: Krzysztof Krauze i Krystyna Feldman (Mój Nikifor), Magdalena Piekorz i Wojciech Kuczok (Pręgi), Jan Nowicki (Tulipany)