W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie 3 grudnia odbędzie się pierwszy z cyklu wykładów Dialog polsko-rosyjski, których tematyka dotyczy szeroko pojętej wiedzy o współczesnej Rosji, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia z obszaru kultury, historii i dziedzictwa narodowego oraz relacji rosyjsko-polskich.
Pomysł spotkań rosyjskich wpisujących się w tradycję odbywających się w Sali Pod Kruki debat o kulturze państw europejskich narodził się z inicjatywy i we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
3 grudnia, podczas wykładu pt. Europa Napoleona – z rosyjskiej perspektywy, prof. Oleg Sokołow opowie o tym, jak w Rosji odbierana jest kampania napoleońska z 1812 roku, jaka jest jej interpretacja historyczna i jak rozumieją ją współcześni Rosjanie. Podzieli się także swoimi doświadczeniami rekonstruktora historii – współtwórcy inscenizacji dziewiętnastowiecznych bitew – jaką rolę pełnią tego typu przedsięwzięcia i czy warto się na nie porywać.
Prof. Oleg Sokołow – historyk, specjalista w dziedzinie historii wojskowości Francji, autor licznych prac na temat epoki Napoleona, m.in. Armia Napoleona, Bitwa dwóch imperiów 1805–1812 oraz dwutomowej monografii Austerlitz. Napoleon, Rosja i Europa. 1799–1805 (wszystkie trzy książki ukażą się niebawem w Polsce). Inicjator ruchu zrzeszającego kluby zajmujące się militarnymi rekonstrukcjami historycznymi. Sam brał udział w rekonstrukcji bitew Wojny Ojczyźnianej 1812 roku zarówno w Rosji (Borodino, Małojarosławiec), jak i za granicą (Austerlitz, Waterloo). Konsultant filmów historycznych o czasach napoleońskich. Za swą naukową i społeczną działalność w 2003 roku został odznaczony Orderem Legii Honorowej.
Wstęp wolny, wykład w języku rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
Prof. Oleg Sokołow Europa Napoleona – z rosyjskiej perspektywy
3 grudnia 2013, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie