W październiku Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza ponownie na cykl wykładów na temat sztuki, kultury i życia codziennego Żydów w przedwojennej Polsce.
Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, we wtorki, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym MNK, al. 3 Maja 1. Wykłady z cyklu "Judaizm – poznać znaczy zrozumieć" cieszą się ogromnym powodzeniem wśród publiczności.
Dla Państwa bezpieczeństwa, wygody i komfortu jesteśmy w stanie zapewnić Państwu po 100 miejsc na każdym z wykładów. Wstęp jest bezpłatny, wejście będzie odbywało się na podstawie numerowanych karnetów, które można odebrać u wartownika w dniu wykładu od godziny 17.30. Do wejścia na salę upoważnione są wyłącznie osoby posiadające karnet na dany dzień. Mamy nadzieję, iż ułatwi i uprzyjemni to odbiór i umożliwi w pełni korzystanie z wszelkich walorów wykładów. Żydzi stanowili ok. 10% liczącej 34 mln ludności II Rzeczpospolitej. Przed II wojną światową mieszkało ich w Polsce ok. 3 mln. Inaczej kształtował się przekrój ludności na wsi, a inaczej w miastach, gdzie ludność żydowska stanowiła ok. 30%, od 1% na zachodzie Polski, do ok. 76% na wschodzie. Była to więc spora grupa wyznająca tę samą religię, kultywująca własne przebogate obyczaje, mówiąca jednym językiem, tworząca własną sztukę oraz wyróżniająca się często specyficznym ubiorem.
Niezwykle ciekawa i bogata kultura polskich Żydów jest nadal mało znana, dlatego proponujemy Państwu cykl wykładów przedstawiających kilka zagadnień judaizmu. Prowadząca spotkania, Anna Lebet-Minakowska, ukończyła studia w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ, głównym przedmiotem jej zainteresowań była sztuka Koptów i historia Kościoła oraz studia doktoranckie w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie od kilku lat sprawuje pieczę nad kolekcją tkanin synagogalnych, obrzędowych i ubiorów Żydowskich.
Wstęp na wykłady jest bezpłatny.
Program wykładów:
12.10.04
Czas postu i pojednania – Rosz Ha-Szana i Jom Kipur.
09.11.04
Cisza cmentarzy – znaki i symbole na nagrobkach.
07.12.04
"Na czystym świeczniku przygotuje lampy, aby paliły się przed Panem
nieustannie" – Święto Chanuki.
04.01.05
Obrzezanie, Bar micwa…… i śmierć – cykl życia.
01.02.05
Niespodziewane ocalenie Narodu Wybranego – Święto Purim.
01.03.05
Do mykwy i do chederu – życie codzienne na Kazimierzu.
05.04.05
Kohen, rabin i cadyk.
10.05.05
"Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem".