Gdańska Galeria Miejska 2 zaprasza 14 i 15 grudnia na warsztaty tworzenia pocztówek z Aleksandrą Tatarczuk oraz warsztaty krytyki artystycznej, które poprowadzi Stach Szabłowski.
14 grudnia o godz. 12.00 odbędą się animacyjno-plastyczne warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz rodziców, inspirowane wystawą Yinka Shonibare / wybrane prace. Yinka Shonibare, brytyjski artysta pochodzący z Nigerii, przez swoje podwójne pochodzenie zwraca szczególną uwagę na zawiłości istniejące pomiędzy Europą a Afryką. W swoich pracach, sięgając do postkolonialnego kontekstu, zastanawia się i przetwarza znaczenie kulturowych i narodowych definicji.
Jednak nie tylko przez twórczość Shonibare można zauważyć zmieniającą się na świecie ikonografię. Święta Bożego Narodzenia stają się po prostu świętymi dniami/wakacjami (Holidays), nazwa Adidas została synonimem butów sportowych, a Walentynki obchodzimy na równi z Nocą Kupały.
Czy to źle? Dzięki połączeniu wielu wątków, motywów i znaków stajemy się bogatsi o nową wiedzę, a przez to bardziej tolerancyjni. Co może więc połączyć zasypaną śniegiem grudniową Polskę ze słoneczną i piaszczystą Nigerią? Kartki świąteczne! Przy użyciu techniki cyjanotypii i nigeryjskich wzorów z tkanin uczestnicy warsztatów stworzą negatywy, które posłużą im do zrobienia fotografii, a ta z kolei stanie się podstawą dla bożonarodzeniowej pocztówki. Dokonają więc podobnego miszmaszu, jaki charakteryzuje Shonibare oraz postarają się zachwycić bliskich wspaniałą pracą wykonaną własnoręcznie.
15 grudnia o godzinie 14.00 rozpoczną się się warsztaty przeznaczone dla zainteresowanych krytyką artystyczną. Stach Szabłowski, który je poprowadzi zwraca się do uczestników:
Podobnie jak w zeszłym roku proponuję, abyśmy przede wszystkim skupili się na kryteriach oceny przedsięwzięć artystycznych – projektów (np. wystaw, festiwali) i dzieł sztuki. Zastanówmy się nad prostym, (z pozoru?), a nawet prostackim i naiwnym pytaniem: czy praca artysty jest dobra czy zła? Czy takie zero-jedynkowe rozstrzygnięcie jest w ogóle możliwe w polu sztuki? I czy jest potrzebne? Jaką miarę przykładamy do wypowiedzi artystycznych? Jakie stawiamy im wymagania, jakich pojęć używamy do weryfikacji jakości dzieł? Z jakich pozycji, z jaką legitymacją i na jakiej podstawie wydajemy sądy na temat sztuki?
Moja propozycja jest następująca: spróbujmy w warsztatowej, roboczej formie zdefiniować kryteria, którymi posługujemy się w ocenie, przedyskutować je a następnie sprawdzić ich działanie, czyli użyć do wydawania sądów.
Niezbędnym materiałem do wspólnej pracy będą teksty przygotowane wcześniej przez uczestników. Przed niedzielnymi warsztatami należy więc napisać co najmniej jeden tekst na wybrany temat oraz uzasadnienie wyboru:
- Recenzja z wystawy Yinki Shonibare w GGM2 – proszę ocenić tę wystawę; wybór punktu widzenia jest dowolny, ale prowadzącemu zajęcia zależy na odniesieniu się do kwestii odbioru tej propozycji (i przywoływanego przez nią dyskursu postkolonialnego) na gruncie kultury polskiej i zastanowieniu się, na ile daje się uzgodnić odmienne doświadczenia, tożsamość kulturową i pozycję polityczną autora i odbiorcy.
- Filmy mówione Wojciecha Bąkowskiego – uczestnicy są proszeni o zajęcie krytycznego stanowiska wobec cyklu 6 filmów animowanych tego autora – a więc wobec projektu rozpisanego na lata, będącego flagowym okrętem we flocie dzieł artysty. Można także wybrać pracę wideo Oskara Dawickiego Budget story lub Adorację Chrystusa Jacka Markiewicza.
Prace zostaną przekazane za pośrednictwem Patrycji Ryłko.
Prowadzący warsztaty zachęca uczestników do przygotowania dodatkowych prac: opisanie własnego projektu krytycznego – próba określenia swojej pozycji jako krytyka (do 1800 znaków) oraz spisanie w dziesięciu punktach kryteriów oceny sztuki.
Warsztaty animacyjno-plastyczne i krytyczne
14 i 15 grudnia 2013 r.
Prowadzenie: Aleksandra Tatarczuk, Stach Szabłowski
Gdańska Galeria Miejska 2