Od 6 lutego w Muzeum Papieru i Druku w Łodzi będzie można oglądać wystawę grafik Piotra Pasiewicza pt. Struktury przetransformowane.
Punktem wyjścia do ich stworzenia było umiłowanie do prostoty środków wyrazu. Oszczędność formy ma za zadanie skupić cała uwagę oglądającego na punktach napięcia wynikających z geometrycznych zależności odcinków linearnych. Minimalizm wraz ze zdecydowaną formą ma przyczynić się do siły przekazu całego cyklu. Całkowicie zrezygnowałem z włączenia motywów pobocznych, dekoratywnych, które mogłyby ten przekaz osłabić. Technika linorytu wydała mi się najbardziej właściwa dla realizacji prostych form. Nieobecność koloru powoduje, że oko koncentruje się tylko i wyłącznie na wybranych przeze mnie geometrycznych strukturach. Struktury te interpretować można w wieloraki sposób, pozostawiam widzowi wolną rękę w ich odczytywaniu.
Cyklem grafik, które będą na wystawie, pragnę zatrzymać wzrok patrzącego i wywołać w nim pewien stan receptywnej gotowości oraz jednocześnie metafizycznego otwarcia. W cyklu zastosowałem różne rodzaje kompozycji geometrycznych – od harmonijnych, statycznych, aż po rozedrgane, dynamiczne struktury. Różnorodność ta, przeróżne transformacje linii i odcinków w poszczególnych grafikach cyklu, będące owocem moich twórczych poszukiwań są niejako ilustracją różnorodności wydarzeń świata wewnętrznego, w którym człowiek niejako zobowiązany jest do codziennego porządkowania, podtrzymywania i odbudowywania porządku i harmonii.
Zaistniałe, obserwowalne w rzeczywistości kształty ulegają ciągłej transformacji. Dzieje się to cyklicznie lub jako proces ciągły. Na naszych oczach rozgrywa się jakby pojedynek konstrukcji i dekonstrukcji, porządku z chaosem, a żadne z nich nie jest ani przegranym ani wygranym. Jest to proces wpisany w losy świata, całej jego widocznej powierzchni. Te transformacje, przekształcenia były bezpośrednią inspiracją dla powstania nimniejszego cyklu.
Piotr Pasiewicz
Piotr Pasiewicz – urodził się w Łodzi w 1979 r. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w Pracowni Malarstwa I (Otwarta Księga) prof. Andrzeja M. Bartczaka. W 2011 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego artystycznym portfolio można znaleźć twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, performance, videoartu i krótkich form filmowych.
Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne, m.in. w Galerii Manhattan w Łodzi (2003), Muzeum Kinematografii w Łodzi (2006), Galerii ImpART we Wrocławiu (2011), Galerii Arttrakt w Wrocławiu (2011), Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu (2012), na Festiwalu Fluo Session 2 w Łodzi (2008), Festiwalu Firmament w Kielcach (2009), V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur (2006), IV Międzynarodowym Festiwalu Animacji Reanimacja (2007), w Instytucie Historii Sztuki we Wrocławiu (2007), Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu (2010), IFF – Interdisciplinary Fringe Festival we Wrocławiu (2011), 14. międzynarodowym triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (2011), 6. Festiwalu Kina Niezależnego OFF jak gorąco w Łodzi (2010), Festiwalu Underground.PL w Białymstoku (2009).
Piotr Pasiewicz, Struktury przetransformowane
Wernisaż: 6 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 lutego 2014 roku
Muzeum Papieru i Druku
ul. Piotrkowska 282
Łódź