21 sierpnia 2009 roku, o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wystawa pokonkursowa III edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska. To długofalowy projekt CSW Łaźnia, mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej.
Projekt stanowi poważny krok na drodze do zmiany charakteru dzielnicy Dolne Miasto, w której zlokalizowane jest CSW. W ten sposób, współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, instytucja wspiera proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy. Realizowane dzieła wyłaniane są przez międzynarodowe jury w ramach regularnie ogłaszanych, zamkniętych konkursów.
W obecnej, III edycji konkursu, artyści zostali zaproszeni do zaprojektowania dzieł sztuki dla skweru mieszczącego sie na pasie rozgraniczającym jezdnie przy ul. Dolnej (obecnie stanowiącego pętlę autobusową). Prace artystów zostały ocenione przez międzynarodowe jury w składzie: Adam Budak, Jadwiga Charzyńska, Jacek Dominiczak, Julia Draganovic, Enrico Lunghi, Bettina Steinbrügge i Norbert Weber.
Jury, kierując się względami estetycznymi i znaczeniem społecznym, zdecydowało, aby w przestrzeni skweru przy ul. Dolnej zrealizować kompleksowy projekt Carmen Einfinger (USA) Scent of Colour (Zapach koloru) . Jury przekonała bogata kolorystyka i sensualność projektu, który przeistoczy skwer przy ul. Dolnej w oazę zabawy; zmieni wygląd istniejących obiektów użyteczności publicznej (tj. kiosku i przystanku autobusowego), a centralną część przemieni w magiczny ogród z ławkami, domkami dla ptaków i fontanną.
Członkowie Jury byli także pod wrażeniem rzeźby Fernando Sancheza Castillo (Hiszpania), Leader swing (Wódz-huśtawka), doniosły pomnik nieznanego bohatera przekształcony został w dziecięcą huśtawkę. Posługując się humorem i ironią, artysta wypowiada się zarówno na temat heroizacji, jak i absurdalnego niszczenia symboli przeszłości. Jego czyn przemiany jest symbolem akceptacji i nadziei. Rzeźba w obecnej formie nie mogłaby jednak zaistnieć w ograniczonej przestrzeni skweru – w związku z tym zdecydowano, aby tę pracę zrealizować w alternatywnej lokalizacji – na rogu ulic Śluzy i Wróbla, w sąsiedztwie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
W ramach wystawy obok wymienionych nagrodzonych projektów zaprezentowane zostaną także prace pozostałych uczestników konkursu: Miksa Mitrevicsa (Łotwa), Marco Godinho (Portugalia), Tommi Grönlunda i Petteri Nisunena (Finlandia), Ivana Moudova (Bułgaria) i Agrest Group (Polska).
Wystawa potrwa do 4 października 2009 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk