1 lutego mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja przy współpracy z kilkoma instytucjami kulturalnymi planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.
27 stycznia Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają do Zakopanego na uroczystości upamiętniające pobyt Wisławy Szymborskiej w Domu Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego Astoria w Zakopanem, podczas którego Poetka dowiedziała o przyznaniu jej Nagrody Nobla.
O godz. 12.00 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przed Domem Pracy Twórczej Astoria.
O godz. 18.00 w Jasnym Pałacu odbędzie się wieczór poetycki dedykowany Wisławie Szymborskiej, w którym udział wezmą: Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski oraz Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz – laureaci I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Spotkanie poprowadzi Henryk Woźniakowski.
29 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Studio, w ramach cyklu Irena Jun i Poeci będzie można posłuchać wierszy Wisławy Szymborskiej w interpretacji aktorki. Spotkanie ma być wydarzeniem z pogranicza teatru, koncertu i performance’u. Gościem Ireny Jun będzie Krystyna Dąbrowska, laureatka I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
1 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania zaproszeni goście – przyjaciele Wisławy Szymborskiej, Fundacji i MOCAK-u będą mogli posłuchać wierszy Noblistki w interpretacji aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego Dominiki Bednarczyk oraz aktora Teatru Starego w Krakowie Adama Nawojczyka. Słowo wstępne o Szymborskiej-poetce i Szymborskiej-twórczyni kolaży wygłosi Tadeusz Nyczek. Zostanie pokazany także film dokumentalny Larsa Helandera o Szymborskiej. Uwieńczeniem wieczoru będzie otwarcie wystawy kolaży (czy też wyklejanek – jak nazywała je Szymborska), autorstwa Noblistki. Kolaże prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciół Poetki oraz zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Jak piszą organizatorzy:
Wystawa Wisławy Szymborskiej Kolaże jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego polskiej noblistki. Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom genialności, niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy.
Wyklejanki to ogromny zespół kolaży, najczęściej o wymiarach pocztówki. Nikt dokładnie nie wie, ile ich powstało, ale kalkulacje statystyczne pozwalają szacować je na tysiące. Te minimalistyczne kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, a czasami słów. Powstają w ten sposób oszczędne wierszyki wizualne.
Wystawa potrwa do 13 kwietnia i towarzyszyć jej będzie katalog z reprodukcjami kolaży Wisławy Szymborskiej, prezentowanymi na wystawie w MOCAK-u.
Spotkanie będzie miało charakter zamknięty. Wstęp tylko za zaproszeniami.
Obchody drugiej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej
1 lutego 2014 r.
Fundacja Wisławy Szymborskiej