Od 23 do 30 sierpnia 2009 roku w Jarosławiu odbędzie się 17. Festiwal Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni. W Jarosławiu spotkają się i będą wzajemnie przenikać różne kultury: słowiańska, grecka i łacińska, aby po raz kolejny doświadczyć minionych wieków i ożywić zapomniane tradycje.
Koncepcja Festiwalu opiera się na prezentacji różnorodnych spojrzeń na muzykę dawną, pojmowaną estetycznie, a nie chronologicznie. Obok tej muzyki, rekonstruowanej na podstawie różnych źródeł, zaprezentowana będzie także muzyka tradycyjna, żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Oprócz koncertów, warsztatów i spotkań, na festiwalu ważny jest także aspekt liturgiczny. Szczególną uwagę poświęca się chorałowi gregoriańskiemu, który można poznać podczas codziennych jutrzni, nieszporów oraz Mszy gregoriańskiej na zakończenie. W trakcie festiwalu prezentuje się również inne tradycje religijne. Obok licznych kościołów w Jarosławiu i okolicach znajduje się kilka czynnych klasztorów, cerkwie grecko-katolickie i prawosławne oraz synagogi.
Wśród wykonawców można wymienić Marcela Peresa, który zaaranżuje i poprowadzi wraz z uczestnikami warsztatów, przygotowywaną podczas festiwalu pierwszą, nie-anonimową polifoniczną mszę Guillaume de Machaut Messe de Notre Dame. Z Rosji, przybędzie Sirin, który odwoła się do staroruskiej tradycji śpiewaczej, a także rumuński Byzantion zaprezentuje chorał bizantyjski, pod dyr. Roberta Hugo. Zespół Capella Regia zamanifestuje swoją obecność barokową muzyką czeskich i polskich klasztorów, a chorwacki Pavle Aksentijević przedstawi pieśni liturgiczne, prawosławnego Kościoła Serbii.
W drugim wątku tegorocznego festiwalu widzowie zapoznają się z poezją i muzyką epoki panowania Karola Wielkiego (IX-X w.). Będzie można usłyszeć Benjamina Bagby i Norberta Rodenkirchen, wchodzących w skład zespołu Sequentia, którzy wykonają program muzyki do tematów apokaliptycznych sprzed roku 1000. Z Włoch przybędzie Cantilena Antiqua, który zaprezentuje Epos epickiej i biesiadnej liryki łacińskiej czasów Karola Wielkiego.
Festiwal trwa od 1992 r. nieprzerwanie, szybko zdobył sobie wierną publiczność. W środowisku muzycznym jest znany jako miejsce nieustannych poszukiwań oraz debaty nad tradycją. Uczestnicy mają okazję do spotkania z występującymi muzykami, nie tylko w trakcie koncertów, ale także poprzez bezpośredni kontakt podczas wspólnie spożywanych posiłków jak i spotkań w klubie festiwalowym, który czynny jest niemal do rana.