Od 5 do 25 września 2009 roku w Krakowie na placu Marii Magdaleny potrwa ekspozycja instalacji Ottmara Hörla: Dama z gronostajem. Dodawanie i ujmowanie. Projekt Ottmara Hörla zostanie zrealizowany z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 30-lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Krakowem i Norymbergą. Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi Kultury Polskiej.
Ottmar Hörl jest rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, od lat realizuje projekty łączące sztukę z przestrzenią publiczną. Jego prace składają się z tysięcy identycznych, wykonanych z tworzywa sztucznego figur, nawiązujących do najważniejszych, klasycznych dzieł sztuki lub symboli miasta, w którym instalacja została zrealizowana. Każda praca, jako wielkoformatowa rzeźba, wchodzi w architekturę miasta i zmienia jego postrzeganie, wywołując zainteresowanie, żywe reakcje i gorące dyskusje.
Ottmara Hörla zalicza się do elity współczesnych artystów niemieckich. Jego instalacje wciąż zaskakują nowymi pomysłami na zaistnienie sztuki w życiu publicznym. Niewygodna przestrzeń miejska przeznaczona równocześnie dla wszystkich i nikogo stanowi największe wyzwanie dla Hörla. Jego wieloznaczne, pełne ironii i fantazji prace są impulsami wysyłanymi w stronę jednostki. Maksyma: Wyjdźmy do społeczeństwa ze swoimi pracami! towarzyszy artyście od początku. Hörl operuje nieodłącznym elementem naszego, konsumpcyjnego społeczeństwa – masowością.
Ideą projektu Ottmara Hörla przygotowanego dla Krakowa jest wykorzystanie wizerunku gronostaja z obrazu Leonarda Da Vinci. Tysiące plastikowych figur ustawionych zostanie w formie instalacji i pokryje plac Marii Magdaleny. Jednocześnie w całym mieście pojawią się plakaty zapraszające do obejrzenia instalacji i przedstawiające słynne dzieło Leonarda da Vinci, z którego usunięte zostanie tytułowe zwierzę. Krakowska instalacja Hörla, która przewrotnie wykorzystuje dzieło włoskiego mistrza, pozwala nie tylko każdemu poznać słynny obraz, ale też pokazuje, jak ścisłe związki łączą sztukę klasyczną i nowoczesną.
Ottmar Hörl urodził się w 1950 roku w Nauheim. W latach 1975-79 studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Frankfurcie nad Menem, a później przez kolejne dwa lata w Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie w klasie prof. Klaus Rinke. W 1985 roku wraz z architektami Gabrielą Seifert i Götzem Stöckmannem założył grupę Formalhaut, wraz z którą objął profesurę gościnną na Uniwersytecie Technicznym w Grazu. Jest laureatem nagród: Sztuka w budownictwie, (1994, Akademie der Knute, Berlin); art multiple, (1997, Internationaler Kunstmarkt, Dusseldorf); Wilhelma-Lotha, (1998, Darmstadt); Intermedien Award ZKM (2002, Karlsruhe). Od 1999 roku jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, a od 2005 jej rektorem.
Kraków, plac Marii Magdaleny
Od 5 do 25 września 2009 roku
Wernisaż: 5 września 2009 roku, godz.: 18.00
1 komentarz
Instalacja jest rewelacyjna! :)