Od 25 marca w Galerii ASP w Gdańsku można oglądać wystawę prac Piotra Wyrzykowskiego pt. Jestem Ukraińcem – strzelaj!.
Od momentu propozycji Łukasza Guzka zrobienia wystawy w galerii ASP do jej otwarcia minęło 2 miesiące. Bardzo emocjonalnych dni. To, co zobaczycie w galerii jest moją reakcją na polityczne wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie. Pokażę dwie lub trzy prace, zobaczymy jak to się jeszcze ułoży?
Punktem wyjścia jest mój projekt z 2004 roku pt. Young Ukraine, jest to video zapis ponad 150 dzieci z klas V i VI ze szkoły podstawowej 166 w Kijowie. Taśma ta powstała przy okazji castingu do reklamy wyborczej Yushchenki. Było to jeszcze przed pomarańczową rewolucją pierwszym wolnościowym zrywem. Po ponad dziesięciu latach wracam do tego zapisu przeprowadzając internetowe śledztwo sprawdzając co się stało z moimi dziećmi? To aktualnie już 20 paro letni dorośli ludzie. Z ogromnym niepokojem porównywałem listę nazwisk niebiańskiej setki – zabitych na Maidanie z moją listą…
Piotr Wyrzykowski
Piotr Wyrzykowski ur. 1968 w Gdańsku, artysta, performer, eksperymentator, scenograf filmowy. Jest twórcą wideo, performansów multimedialnych, instalacji interaktywnych, projektów internetowych, działań w przestrzeni publicznej. Studiował architekturę wnętrz (1989–1991), a następnie malarstwo (1991–1995) w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki. Debiutował jako performer w 1990.
W latach 90. aktywnie uczestniczył w gdańskim środowisku artystycznym. Od 1990 Wyrzykowski razem z Markiem Rogulskim współtworzył duet performerski Ziemia Mindel Würm. Był członkiem Stowarzyszenia Aktywności Społecznej prowadzącego galerię C-14, współtworzył Fundację Otwarte Atelier (powołanie Łaźni aktualnie CSW – Łaźnia), był wiceprezesem Fundacji Wyspa – Progress. W 1995 współzałożyciel i dyrektor artystyczny grupy C.U.K.T. (Centralny Urząd Kultury Technicznej), wykorzystującej zasięg globalnej sieci do działań parapolitycznych (Kampania Prezydencka Wiktorii Cukt, 2001). W swoich indywidualnych performansach wykorzystywał sztukę wideo i transmisje telewizyjne. Szczególnie interesowało go, w jaki sposób nowe technologie wpływają na ludzi oraz rozszerzają możliwości twórcze artystów. Używając nowoczesnych technik, Wyrzykowski stawiał pytania o rolę cyfrowego przetwarzania rzeczywistości i stwarzanie wirtualnego świata (There Is No Body). Również filmy wideo artysty łączą elementy analizy samego medium z jego walorami dokumentalnymi. W jego twórczości po roku 2000 pojawiają się wątki badające styk polityki, życia i wpływ mediów na te obszary (współpraca z ukraińskim artystą Ilią Cziczkanem). Rozwija także formę wideoplakatu (Communostalgie, Przeżyją tylko ci, którzy to zaplanowali). Wideo Wyrzykowskiego — Beta Nassau (1993) — znajduje się w kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art. Artysta otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Mediów WRO’95 oraz drugą na WRO’97. Był także nominowany w pierwszej edycji konkursu Spojrzenia — Nagroda Fundacji Deutsche Bank, którego współorganizatorem jest Zachęta. Mieszka i pracuje w Gdańsku i Kijowie. W ostatnich pracach skupiony na technologiach mobilnych i rozszerzonej rzeczywistości.
Piotr Wyrzykowski, Jestem Ukraińcem – strzelaj!
Wernisaż: 25 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2014 roku
Galeria ASP
ul. Chlebnicka 13/16
Gdańsk