2 kwietnia o godzinie 18.00 w sali kolumnowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu odbędzie się spotkanie z cyklu Literatura w kuchni. Kuchnia w literaturze.
Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu o delicjach literackich i kulinarnych. Opowieść dotyczyć będzie symboliki potraw stołu wielkanocnego, opisu fałszywego XVI-wiecznego śniadania, wspominków o suto zastawionych stołach możnowładców, tego, co miał Juliusz Słowacki wspólnego z babami szafranowymi, a także jak wyglądało śniadanie wielkanocne w domu Marii Dąbrowskiej, u Zygmunta Glogera i dlaczego Gałczyński bywał nieszczęśliwy przy świątecznym stole.
Polskiej Wielkanocy zawsze towarzyszyły słodkie wypieki. Do dziś te święta kojarzą się z kilkoma przynajmniej gatunkami ciast. Pierwszym z nich są drożdżowe baby, wielkie i puszyste, w wielu smakach, często oblewane lukrem. Duża, pięknie wyrośnięta baba była powodem do dumy każdej gospodyni, gdy zaś trafił się zakalec lub ciasto opadło, urastało to do rangi nieszczęścia. Baby piekło się w Wielki Piątek, zachowując wszelkie środki ostrożności, zwłaszcza gdy ciasto rosło i gdy wyjmowano je z pieca, lecz także, gdy stygło. Mogła mu zaszkodzić nagła zmiana temperatur, przeciągi oraz hałas – krzyki, trzaskanie drzwiami, a nawet głośna rozmowa.
– dr Zofia Grębecka
Spotkanie towarzyszy wystawie: Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej.
Pod święconym pieczywem uginają się stoły…
2 kwietnia 2014 roku, godzina 18.00
Muzeum Górnośląskie, sala kolumnowa
Ul. W. Korfantego 34
Bytom