24 i 25 kwietnia w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędą się wydarzenia towarzyszące wystawie Tajsa: pokazy filmów Historia Cyganki i Zanim opadną liścieoraz spotkania z Agneliką Kuźniak i Adamem Bartoszem.
24 kwietnia o godzinie 18.00 rozpocznie się pokaz filmu Historia Cyganki Gregorego Kowalskiego. Po nim odbędzie się rozmowa z Angeliką Kuźniak, autorką opowieści reporterskiej Papusza.
Historia Cyganki to film o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs zwanej Papuszą. Czarno-biały dokument o jej życiu i twórczości. W filmie wypowiadają się m.in. Papusza, Jerzy Ficowski, Janina Zielińska, Władysław Wajs oraz Zdzisław Morawski Edward Dębicki.
Angelika Kuźniak – autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Aktualnie pracuje nad książką o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej.
25 kwietnia o godzinie 18.00 odbędzie się pokaz filmu Zanim opadną liście Władysława Ślesickiego, a po nim – dyskusja z Adamem Bartoszem.
Władysław Ślesicki (1927–2008) był jednym z najwybitniejszych reżyserów filmów dokumentalnych. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Początkowo pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych realizując filmy dokumentalne, z których wiele wyróżniono nagrodami w kraju i zagranicą. Zanim opadną liście (1964) to dokumentalna ballada o Cyganach uznawana za jedno z najbardziej niezwykłych dokonań polskiej dokumentalistyki filmowej.
Adam Bartosz to absolwent etnologii UJ, muzeolog. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie (1980-2012). Autor wystaw muzealnych i publikacji na temat Żydów i Romów (pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona historii i kulturze Romów w tarnowskim Muzeum Etnograficznym) oraz kultury tradycyjnej regionu Małopolski. Pomysłodawca i realizator projektów związanych z promocją mniejszości: Galicjaner Sztetl, Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (kierunek – romologia), trzykrotny stypendysta rządu USA.
Pokazy filmów i dyskusje towarzyszące wystawie Tajsa
24 i 25 kwietnia 2014 roku
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie