Wystawa Robotnicza Wola będzie prezentowana od 5 maja do 5 czerwca w WOM-ie Urzędu Dzielnicy Warszawa Wola.
W którym roku General Motors rozpoczął produkcję samochodów marek Buick, Chevrolet i Opel? Gdzie powstały pierwsze zakłady Philipsa w Polsce? Jaka jest geneza Browarów Warszawskich? W budynkach jakiego dawnego przedsiębiorstwa działa Muzeum Powstania Warszawskiego? Odpowiedzi na te pytania oraz historia 21 wybranych zakładów przemysłowych stały się osnową opowieści o Robotniczej Woli.
Wystawę umieszczono na multimedialnym stole reagującym na dotyk użytkownika dzięki wykorzystaniu technologii MultiTouch. Poręczną osią prezentacji jest historyczna mapa Woli, dzięki której można zapoznać się z lokalizacją poszczególnych fabryk.
Kilkadziesiąt historycznych zdjęć i rysunków wraz z komentarzem ilustruje minioną aktywność produkcyjną i przypomina o zabytkowej spuściźnie, którą należy chronić. Warszawska Wola jest synonimem tradycji robotniczych – zwłaszcza od połowy wieku XIX rozwijał się tam bardzo gwałtownie przemysł. Wobec obecnej dezindustrializacji i związanych z tym procesem funkcjonalnych zmian całych kwartałów miasta niezwykle istotne jest przypomnienie fabrycznej historii Woli.
Ekspozycję organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
Robotnicza Wola
Od 5 maja do 5 czerwca 2014 roku
WOM Urzędu Dzielnicy Warszawa Wola