Od 13 czerwca w kinach wyświetlany będzię najnowszy film Hirokazu Kore-edy – Jak ojciec i syn.
Jak ojciec i syn to subtelny i poruszający portret współczesnej rodziny, film dla każdego kto jest lub chciałby zostać rodzicem. Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach. Hirokazu Kore-eda przekuwa historię rodem z pierwszych stron gazet w mądrą, wzruszającą refleksję nad ojcostwem i wyjątkową relacją ojca z synem. Co czyni z nas dobrych rodziców? Czy więzy krwi wystarczą, czy też na miłość dziecka trzeba sobie zapracować? A co najważniejsze, jak – w czasach pośpiechu, nadmiernych wymagań i stresu – wychowywać swoje dziecko, aby było szczęśliwe?
Światowa premiera Jak ojciec i syn miała miejsce podczas festiwalu w Cannes, gdzie film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Jury, któremu przewodniczył Steven Spielberg przyznało mu swoją nagrodę, otrzymał także wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Twórcy E.T i Listy Schindlera film spodobał się natomiast tak bardzo, że zakupił prawa do amerykańskiego remake’u, który najprawdopodobniej sam wyreżyseruje. Film zdobył także nagrodę publiczności na festiwalu w San Sebastian, gdzie rywalizował z głośną Grawitacją i popularną komedią Czas na miłość, a także na festiwalach w São Paulo i Vancouver.
Hirokazu Kore-eda – urodził się w 1962 roku w Tokio. Po uzyskaniu dyplomu Uniwersytetu Waseda w 1987 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie zrealizował wiele nagradzanych filmów dokumentalnych. W roku 1995 jego fabularny debiut Maborosi, oparty na powieści Miyamoto Teru, przyniósł mu na festiwalu filmowym z Wenecji nagrodę za reżyserię. After Life z 1999 dystrybuowany był w ponad 30 krajach i przyniósł Kore-edzie międzynarodowe uznanie. Kolejny film – Distance – został wybrany do konkursu głównego festiwalu w Cannes, natomiast Dziecięcy świat z 2004 roku zostało nagrodzone na tym festiwalu za najlepszą rolę męską. Yagira Yuya stał się tym samym najmłodszym aktorem, który otrzymał to wyróżnienie. W 2006 roku, filmem Hana, reżyser postanowił zmierzyć się z kostiumową opowieścią o zemście, a w Ciągle na chodzie z 2008 opowiedział współczesną historię opartą o jego własne doświadczenia. Film ten cieszył się wielką popularnością na całym świecie. W 2009 roku Dmuchana lala zadebiutowała w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes, a Życzenie z 2011 otrzymało nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w San Sebastian. Kore-eda jest również producentem filmów młodych reżyserów. Pomagał w powstaniu Kakuto Iseya Yusuke, który miał premierę na festiwalu w Rotterdamie w 2003 roku, Sway Nishikawy Miwy zadebiutowało w Cannes w 2006, a Ending Note: Death of a Japanese Salesman Sunady Mamiego było głośno dyskutowane w 2011 roku.
Jak ojciec i syn (Soshite chichi ni naru)
Reżyseria: Hirokazu Kore-eda
Scenariusz: Hirokazu Kore-eda
Dystrybucja: Gutek Film
W kinach od 13 czerwca 2014 roku