W maju nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się książka Kondotier Georges’a Pereca, którą autor nazwał pierwszą skończoną powieścią, jaką udało mu się napisać.
Ponad pół wieku po powstaniu Kondotiera (1957‒1960) i trzydzieści lat po śmierci autora (3 marca 1982 r.) wreszcie zostanie odkryte to młodzieńcze dzieło, zaginione i cudem odnalezione.
Gaspard Winckler, bohater powieści, przez wiele miesięcy pracował nad falsyfikatem Kondotiera, starając się stworzyć portret doskonalszy od oryginału z Luwru, namalowanego przez Antonella da Messinę w 1475 roku. Ów książę fałszerzy jest jednak tylko zwykłym wykonawcą zleceń niejakiego Anatole’a Madery.
Jak w powieści kryminalnej, na początku Winckler zabija Maderę. Dlaczego to robi? Dlaczego ponosi klęskę w swym projekcie dorównania renesansowemu mistrzowi? Do czego dążył, osiągając wirtuozerię w fałszowaniu dzieł sztuki? Co fascynowało go w obliczu włoskiego dowódcy najemników, emanującym wrażeniem panowania nad światem i energią? Dlaczego zamordowanie Madery przeżywa jako wyzwolenie?
Kondotier pokazuje, w jaki sposób, zmagając się z falsyfikatem, można dotrzeć do prawdy.
Georges Perec Kondotier
Premiera: 9 maja 2014 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego