W dniach 10 – 15 grudnia w Warszawie odbędzie się 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – Prawa Człowieka w Filmie.
W programie festiwalu znalazło się ponad 70 filmów, głównie dokumentalnych. Wiodącymi tematami będą w tym roku: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, oblicza terroryzmu, Ameryka Łacińska, instytucje izolacyjne, dyskryminacja mniejszości seksualnych, uchodźcy, Tybet, Holocaust, Palestyna Izrael. We współpracy z Polską Akcją Humanitarną Fundacja Helsińska przygotowała także blok filmów na temat pomocy humanitarnej. W dniach 16 – 19 grudnia w KINO.LAB będzie miała miejsce impreza towarzysząca: EUROPE.doc – spojrzenie największego europejskiego festiwalu filmu dokumentalnego, International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA), na Unię Europejską.
Zaprezentowane zostaną zarówno filmy najnowsze, przyjmowane dopiero do konkursów na światowych festiwalach – na przykład kanadyjski Porywanie narzeczonych w Kirgistanie Petra Loma czy brytyjski Śmierć w Gazie Jamesa Millera – jeden z najwybitniejszych dokumentów o konflikcie izraelsko-arabskim – jak i dokumenty już wielokrotnie nagradzane – m.in. głośny Jung – wojna w kraju mudżahedinów Fabrizia Lazzarettiego, S 21 – maszyna śmierci Czerwonych Khmerów Rithy Panha oraz zbudowane w całości ze starych prywatnych archiwalnych materiałów filmowych dokumenty Petera Forgacsa czy filmy Artura Donga, wybitnego amerykańskiego reżysera zajmującego się problematyką dyskryminacji mniejszości seksualnych.
W tym roku warszawska edycja festiwalu będzie odbywać się w paru miejscach w Warszawie: w 2. salach kinowych na Zamku Ujazdowskim, w Domu na Smolnej, w kinie Relax oraz w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przy ul. Zgoda 11.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka współorganizuje festiwal we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Domem Kultury Śródmieście (Domem na Smolnej).