Znani są laureaci plebiscytu publiczności 9. edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014. W konkursie zwyciężyli Ming Nigeria i Cedric Ido.
Festiwal w tym roku odbywał się w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Koszalinie. Widzowie we wszystkich miastach głosowali na swój ulubiony film pełnometrażowy oraz krótkometrażowy. Zwyciężyły odpowiednio: Córki Delty Nigru reż. Mind Nigeria oraz Twaaga w reż. Cedric Ido.
Na platformie iplex.pl w zakładce afrykamera można obejrzeć kilka filmów tegorocznej i poprzedniej edycji.
Córki Delty Nigru to intymny filmowy portret życia codziennego bohaterek w tym roponośnym regionie, którym pomimo przeciwnościom losu udaje się wiązać koniec z końcem i rozwijać lokalną społeczność. W tle osobistych historii rozgrywa się walka z zanieczyszczeniem środowiska i problemami z powszechnym łamaniem praw człowieka, które wpływają na życie bohaterek. Film podkreśla też siłę i odporność zwykłych kobiet, przeciwstawiających się niesprawiedliwościom, stanowiącym ich codzienność. Kobiety z Delty Nigru nawigują na jej niespokojnych wodach i przejmują odpowiedzialność za własny los. Film zrealizowany przez same kobiety z Delty to niespotykana możliwość usłyszenia opowieści oczami samych zainteresowanych.
Przepięknie sfilmowany i zmontowany. Pomimo zanieczyszczenia Delta Nigru wciąż pozostaje pięknym miejscem, a opowieści kobiet są niesamowite i wciągające. (…) Ważny i skłaniający do myślenia film, który personalizuje nasze rozumienie Delty Nigru.
− Carmen McCain, Weekly Trust
Nagrodę Publiczności w kategorii Film Krótkometrażowy otrzymał szort Twaaga w reż. Cedrica Ido z Burkina Faso. W dniu zabójstwa legendarnego burkinaskiego przywódcy Thomasa Sankary, 8-latek Manu, miłośnik komiksów, potajemnie towarzyszy starszemu bratu Albertowi w tajemnym rytuale. Przekonany o tym, że owa magia zapewnia niezniszczalność, Manu postanawia powtórzyć rytuał i tym samym zamienić się w superbohatera. Film otrzymał również 400 Euro ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku uczestnicy festiwalu odkrywali Nigerię, kraj o niezwykłej kulturze, ale jednocześnie kraj podzielony i rozwarstwiony, w którym tradycja wciąż silnie oddziałuję na życie ludzi. Zaprezentowano trzy bloki krótkich metraży, mocną sekcją były dokumenty, w tym prezentujące współczesną sytuacje środowisk LGBT w niektórych krajach afrykańskich. Widzowie mogli zobaczyć życie codziennie w Ghanie, dzięki komediowemu ujęciu w filmie To wina hajsu, pierwszym musicalu nakręconym w ghanijskiej odmianie pidgin english. Złożono też symboliczny hołd Nelsonowi Mandeli, pokazując przy tej okazji film Mandela. Długa droga do wolności.
Oprócz pokazów filmowych, widzowie mogli uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, poznając kulturę różnych krajów Afrykańskich. W Warszawie odbyły się warsztaty z pidgin english, warsztaty robienia zabawek afrykańskich, kulinarne, tańca oraz gry na bębnach. Odbyły się pokazy multimedialne i slajdowiska opowiadające o Ghanie, Nelsonie Mandeli, oraz o nigeryjskiej duchowości i podejściu do mody.
Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
Od 23 do 27 kwietnia 2014 roku