We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych można podziwać zbiór neonów pochodzących z nieistniejących już w tym mieście kin studyjnych.
Odchodzące w zapomnienie, nieistniejące już wrocławskie kina studyjne, mimo braku wygodnych siedzeń, popcornu i cyfrowej jakości projekcji, przyciągały widzów swoim urokiem, klimatem i niepowtarzalną atmosferą. Wspomnienia o tych wyjątkowych miejscach przywraca prezentowana we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, sukcesorze i kontynuatorze tradycji Wytwórni Filmów Fabularnych, kolekcja odrestaurowanych neonów, które zdobiły budynki kin Warszawa, Polonia, Fama i Dworcowe. Świetlne szyldy pochodzą ze zbiorów fundacji Neon Side Wrocław.
Dawne kina studyjne stanowią ważną część historii miasta. Warszawa była pierwszym tego typu obiektem w powojennym Wrocławiu, potem powstawały kolejne. Z każdym z kin związane są przeróżne legendy i wspomnienia. W Dworcowym, na swoim ulubionym fotelu w czwartym rzędzie, oglądał filmy jego stały bywalec Zbigniew Cybulski. Częstym gościem kina na dworcu bywał też poeta wyklęty Rafał Wojaczek. Na filmowe seanse do kin zapraszały neony, które stanowią jedną z niewielu pamiątek po nieistniejących już obiektach. Obecnie świetlne szyldy zdobią hol, znajdujący się między studiami filmowymi w Centrum Technologii Audiowizualnych.
W kinach, z których pochodzą neony, prezentowane były wybitne dzieła polskiej kinematografii jak Popiół i diament, Rękopis znaleziony w Saragossie czy Lalka, tworzone m.in. we wnętrzach Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nasza instytucja, jako sukcesor i kontynuator tradycji wrocławskiej Wytwórni, jest więc odpowiednim miejscem do prezentowania odrestaurowanych neonów. Inicjatywa wpisuje się też doskonale w naszą działalność, obejmującą m.in. promocję rodzimego kina i edukację filmową – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.
Prezentacja kolekcji neonów możliwa jest dzięki fundacji Neon Side Wrocław, która odrestaurowała szyldy.
Neony bezpowrotnie znikają z ulic Wrocławia. Dlatego od blisko dziesięciu lat Neon Side stara się ocalić historyczne reklamy świetlne, które nie mają szans na przetrwanie w swoich oryginalnych miejscach. Dziś w kolekcji fundacji jest już 45 neonowych napisów: ze sklepów, zakładów przemysłowych, hoteli i właśnie kin. Te ostatnie przywołują najwięcej sentymentalnych wspomnień. Bardzo się cieszymy, że wspólnie z Centrum Technologii Audiowizualnych możemy je przypomnieć wrocławianom – mówi Daniela Szymczak z fundacji Neon Side Wrocław.
Neony można oglądać w Centrum Technologii Audiowizualnych, w ramach zorganizowanych wycieczek edukacyjnych.
Prezentacja kolekcji neonów kinowych
Centrum Technologii Audiowizualnych
ul. Wystawowa 1
Wrocław