27 maja o godzinie 12.00 zostanie otwarta największa wystawa sezonowa Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zatytułowana Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733−1734.
Uroczystość otwarcia składać się będzie z odsłonięcia pomnika hrabiego Louisa de Plélo przy Twierdzy Wisłoujście o godzinie 12.00 i wernisażu wystawy w Ratuszu Głównego Miasta o godzinie 14.00.
Publiczności wystawa zostanie udostępniona dnia następnego, czyli 28 maja od godziny 10.00. Obowiązują bilety wstępu do muzeum.
W maju 2014 roku mija 280 lat od oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saksońskie. W związku z rocznicą Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje we współpracy z Ambasadą Republiki Francuskiej wystawę czasową, której celem jest zaprezentowanie postaci króla Stanisława Leszczyńskiego oraz jego związków z Gdańskiem na tle wydarzeń historycznych epoki w Europie.
W sposób jasny i zwięzły zostanie omówione oblężenie Gdańska przez wojska rosyjsko-saksońskie, jak i nieskuteczna odsiecz wojsk francuskich. Zostanie ukazane podłoże gdańskiego konfliktu będącego istotną częścią wojny o sukcesję polską, u podstaw której stała elekcja Stanisława Leszczyńskiego. W ekspozycji prezentowane będą artefakty związane zarówno z oblężeniem, jak i samą postacią króla Rzeczpospolitej Polskiej, późniejszego księcia Lotaryngii, Stanisława Leszczyńskiego.
Koncepcja wystawy zakłada udostępnienie dziedzińca wewnętrznego Ratusza, poprzez wejście bezpośrednio z poziomu ulicy jako zachętę do zwiedzenia ratusza. Na dziedzińcu zostanie zaaranżowana scenka rodzajowa przedstawiająca szturm wojsk francuskich na pozycje Rosjan (pierwsze udokumentowane walki wojska francuskiego z wojskiem rosyjskim). Całość będzie eksponowana za pomocą kopii uzbrojenia i umundurowania na manekinach. Dzięki scenografii zwiedzający przeniesie się na pole walki, poczuje grozę, usłyszy echa bitwy, poczuje zapach prochu. Docelowa ekspozycja będzie znajdować się w Ratuszu w salach dostosowanych do potrzeb ekspozycji czasowych. Tematyka wystawy udostępniona zostanie nie tylko dla polskojęzycznego odbiorcy, ale również zagranicznych turystów licznie odwiedzających Gdańsk (teksty zredagowane również w języku angielskim). Ich uzupełnieniem staną się multimedia takie jak: kioski multimedialne, interaktywna mapa, prezentacje multimedialne.
Ekspozycja potrwa do 2 listopada 2014 roku.
Imprezy towarzyszące:
26 maja
- Poczta Polska S.A. wprowadza do obiegu kartkę okolicznościową emisji Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733−1734. Autorka projektu kartki: Magdalena Jedlicka. Kartki okolicznościowe wydane zostaną w nakładzie 500 sztuk i będą dostępne w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 50.
27 maja
- W dniu 27 maja stosowany będzie datownik okolicznościowy Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733–1734 – również w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 50. Odcisk datownika uzyskać będzie można przez 28 dni. W dniu stosowania datownika okolicznościowego organizatorzy zapraszją na stoisko promocyjno-sprzedażowe Poczty organizowane w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przy Wielkiej Sali Wety. Stoisko czynne od godz. 13.30 do 16.00. Natomiast Urząd Pocztowy Gdańsk 50 (ul. Długa 23/27) czynny jest całą dobę. Walory filatelistyczne Poczty Polskiej można także zakupić w pocztowym sklepie internetowym.
31 maja
- Od godz. 14.00 do 19.00 Piknik Historyczny – Gdańsk 1734. Wydarzenie historyczne organizowane przez Radę Osiedla Siedlce, nawiązujące do 280. rocznicy oblężenia Gdańska w roku 1734 w wykonaniu Grupy Garnizon Gdańsk. W programie m.in. pokazy edukacyjne: mody, uzbrojenia, chirurgii polowej oraz oczywiście życia codziennego oraz zajęcia dla najmłodszych, w tym: nauka musztry na wesoło, przymierzalnia strojów z epoki oraz konkursy. Nie zabraknie oczywiście inscenizacji walk oraz pokazu dawnej taktyki wojskowej z użyciem broni czarno prochowej i białej. Wszystko to w Parku Bema (róg ulicy Zakopiańskiej).
Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733−1734
Wernisaż: 27 maja 2014 roku, godz. 14.00
Piknik Historyczny: 31 maja 2014 roku, od godz. 14.00 do 19.00
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Gdańsk
1 komentarz
Czy Panstwo moglo by mi powiedzic gdzie oprocz Poczty
moglbym nabyc te filatelistyczne pamiatki Krola Stanislawa Leszczynskiego. Jestem poza granicamiPolski.
Pozdrawiam
T. Tokarski