Od 16 września 2009 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie można oglądać Główną Wystawę Konkursową Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009. Zarówno jury selekcji pod przewodnictwem prof. Jana Pamuły, jak też jury nagród pod przewodnictwem dr Richarda Noyce’a zakończyły swoją działalność. Grand Prix d’Honneur MTG – Kraków 2009 otrzymał Mersad Berber z Chorwacji. Grand Prix MTG – Kraków 2009 zostało przyznane Joannie Piech.
Każde nadchodzące Triennale budzi zarówno nadzieje artystów na uczestnictwo, jak też oczekiwania i nasuwa powtarzające się zawsze pytanie: jakie będzie Triennale 2009? Przez te trzy lata, które dzielą nas od ostatniej edycji w wielu dziedzinach życia, również w sztuce zaszły wielkie zmiany. Mowa tu oczywiście o dalszym rozwoju technologii cyfrowych, ale też o światowej recesji i raptownym wyhamowaniu procesów globalizacji, które nie pozostały bez wpływu na sztukę.
Czy skutki tych zmian odczuje krakowskie Triennale? Będzie można zobaczyć to na wystawie we wrześniu, gdzie zaprezentowanych będzie około 300 prac wybranych przez jury kwalifikacyjne spośród prawie 6000 propozycji nadesłanych na pierwszą, cyfrową fazę selekcji. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Wojtyga. Można będzie zauważyć odwrót od ekspresyjnych form abstrakcji i nieoczekiwany powrót do tematyki człowieka. Taki powrót do form retro widać już od jakiegoś czasu w muzyce i literaturze.
Druga istotna wiadomość – zaskakuje aktywność polskich artystów: na krakowski konkurs Triennale zgłosili oni ok. 3000 grafik, przy czym w większości były to prace młodych twórców. To prawdziwa eksplozja aktywności prezentującej bardzo wysoki poziom młodej grafiki. To samo można było zaobserwować niedawno na jury Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.
Trzecią ważną wiadomością, jest ciągły niezwykle dynamiczny rozwój imprezy. Wystawa główna w Bunkrze Sztuki w Krakowie stała się centrum, wokół którego rozbudowuje się z każdą edycją Triennale coraz większy krąg wystaw partnerskich organizowanych Polsce, Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Lista partnerów MTG – Kraków 2009 i program imprezy są imponujące.
Jest jeszcze czwarta, wiadomość – wystawa główna MTG – Kraków 2009 została wpisana do programu wystaw w ramach odbywającego się we wrześniu w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej.
Wyniki konkursu MTG – Kraków 2009:
Grand Prix d’Honneur MTG – Kraków 2009 – Mersad Berber, Chorwacja
Grand Prix MTG – Kraków 2009, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Joanna Piech, Polska
Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa – Marta Pogorzelec, Polska
Nagroda Prezydenta Miasta Opola – Jaroslava Severová, Czechy
Nagroda Specjalna Tosihiro Hamano – Katarzyna Dziuba, Polska
Nagroda Rektora ASP w Krakowie – Deena des Rioux, Stany Zjednoczone
Nagroda Rektora ASP w Warszawie – Guntars Sietins, Łotwa
Nagroda Rektora ASP w Katowicach – Yvonne Rees-Pagh, Australia
Nagroda Rektora ASP w Poznaniu – Sandy Sykes, Wielka Brytania
Nagroda Rektora Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego – Darina Peeva, Bułgaria
Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie – Mary Schina, Grecja
Nagroda firmy Canson Polska – Teodor Durski, Polska
Nagrody regulaminowe MTG – Kraków 2009 – Tadeusz Myslowski, Stany Zjednoczone; Wayne Crothers, Australia; Zbigniew Lutomski, Polska; Olga Pałka-Ślaska, Polska; Modhir Ahmed, Szwecja
Wyróżnienia Honorowe – Nobuko Hamano, Japonia; Grzegorz Hańderek, Polska; Olena Gaidamaka, Ukraina
Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
Od 16 września do 11 października 2009 roku
Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki